Nakłucia w klubach. Hiszpanie rozwiązali zagadkę? "Chcą wyeliminować 50 proc. populacji z tych miejsc"

W klubach w Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii uczestnicy imprez w klubach, dyskotekach i na koncertach alarmują o atakach, które polegają na wbijaniu igieł w ciała bawiących się osób. Nakłucia stały się już plagą w europejskich klubach.

Osoby, które bawią się na imprezach w klubach, dyskotekach czy na koncertach i imprezach plenerowych zaczęły zgłaszać, że podczas zabawy zostały ukłute igłą. Takie zdarzenia miały mieć miejsce m.in. we Francji, Belgii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W niektórych przypadkach ofiary, głównie kobiety, traciły przytomność lub mówiły o złym samopoczuciu. Mimo testów nie rozpoznano, jaka substancja mogła wywołać taki stan. Nie wiadomo też, czy celem incydentów była np. kradzież czy napaść seksualna, ponieważ do tej pory nie zatrzymano żadnego z napastników. 

Zobacz wideo Bezpieczeństwo danych w telefonie. "*#21#". Dlaczego warto znać ten kod?

Nakłucia kobiet w klubach w Hiszpanii. Badania nie stwierdziły wykorzystania środków odurzających

W ostatnim czasie nakłucia w klubach zgłaszane są w Hiszpanii. W kraju tym policja bada już kilkadziesiąt takich przypadków. Ma do nich dochodzić zawsze w miejscach rozrywki, głownie odwiedzanych przez młode osoby. Jedną z poszkodowanych, o których pisze "El Pais", jest 24-latka, która bawiła się w klubie w Katalonii. Kobieta została ukłuta w nogę, jednak nie zdołała dostrzec, kto ją zaatakował. W próbkach testów, jakim została poddana poszkodowana, nie wykryto jednak żadnych śladów po środkach odurzających.

Sprawą zajął się także rząd Katalonii, który chce przedstawić problem nakłuć w klubach także hiszpańskiemu parlamentowi. Ministerstwo Równości podpisało też umowę z Krajową Radą Przedsiębiorców Rekreacyjnych i Rozrywkowych, by w klubach nocnych pojawiły się "fioletowe plamy" - miejsca, w których uczestnicy imprez będą informowani o napaściach na kobiety, sposobach obrony czy o kontaktach, pod którymi mogą szukać pomocy. W klubach pojawią się także naklejki z kodem QR, który odeśle do przewodnika "Violet Point" - instruktażu o tym, ja nie stać się ofiarą i uchronić innych. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dyskoteka (zdjęcie ilustracyjne)Francuscy imprezowicze skarżą się na serię tajemniczych nakłuć

Plaga nakłuć w Europie. "Być może robią to dla zabawy"

Hiszpańskie środowiska feministyczne są przekonane, że to akcja wymierzona w kobiety. "Chodzić ma o odebranie im komfortu swobodnego korzystania z rozrywki i stworzenie poczucia zagrożenia" - napisała w hiszpańskim dzienniku Isabela Valdes. - Być może robią to dla zabawy - dodał z kolei anonimowy policjant w rozmowie z "El Pais". 

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska powiedział, że służby badają zgłaszane w klubach zdarzenia. Jak dodał polityk, najprawdopodobniej celem napastników jest wywołanie "poczucia niepewności i zastraszenia", a ukłucia kobiet w klubach są "całkowicie seksistowskim działaniem, które ma na celu wyeliminować 50 proc. populacji, czyli kobiety, z takich miejsc" - stwierdził minister cytowany przez euronews.com.

Dmitrij Miedwiediew 'w imieniu prezydenta Rosji' odwiedził garnizon wojskowyMiedwiediew się aktywował. Porównuje Zełenskiego do Hitlera

Więcej o: