Rosjanie o wojnie w Ukrainie. Jest nowy sondaż. "Ludzie zawsze powtarzali słowa Putina"

Większość Rosjan nie ma własnego zdania na temat wojny w Ukrainie i powtarza propagandowe hasła Kremla - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Russian Field. W ocenie niezależnych socjologów Rosjanie nie sięgają do innych źródeł informacji niż te państwowe i boją się represji.
Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Jak wynika z sondażu Russian Field, 65 procent Rosjan poparłoby decyzję Władimira Putina, jeśli ten zdecydowałby się na zakończenie wojny i podpisanie porozumienia pokojowego. Jednocześnie tyle samo obywateli Federacji Rosyjskiej wsparłoby postanowienie w sprawie kontynuacji działań zbrojnych w Ukrainie.

W ocenie politologa Andrieja Kolesnikowa takie odpowiedzi świadczą o uzależnieniu rosyjskiej opinii publicznej od Kremla. - Ludzie zawsze powtarzali słowa Putina, uważając, że wypowiadają własną opinię. Jak powie kierownictwo, tak powtórzą to ludzie. Tak było zawsze w ostatnich latach - podkreślił w rozmowie z Radiem Svoboda.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Wojna w Ukrainie. "Tragiczna noc". Rosja próbuje odzyskać zdolności bojowe

Sondaż: Rosjanie nie mają własnego zdania na temat wojny

Co więcej, ponad połowa Rosjan uważa, że wojna w Ukrainie przedłuża się, ale 60 proc. poparłoby Władimira Putina, gdyby ten zdecydował o wznowieniu ataku na Kijów. Z sondażu wynika również, że aż 62 procent obywateli Rosji jest przekonanych, iż Moskwa odnosi sukcesy w Ukrainie. "Zdaniem ekspertów Russian Field tak - zdawałoby się - sprzeczne poglądy są związane z tym, że Rosjanie chcą, aby wojna wreszcie znalazła swoje ostateczne rozwiązanie" - podaje Biełast.

Innego zdania jest socjolog Aleksiej Makarkin, który uważa, że takie wyniki badania mogą wskazywać, iż Rosjanie ufają Władimirowi Putinowi i są w stanie zaakceptować każdą jego decyzję. - Ludzie ufają prezydentowi, który pozwolił im nie myśleć o bieżącej polityce - powiedział socjolog, cytowany przez Biełsat.

W związku z powyższymi danymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla "The Washington Post" zaapelował do zachodnich państw o zaprzestanie wydawania wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. W ocenie ukraińskiego przywódcy, być może taka decyzja wpłynie na zmianę poglądów Rosjan i zaczną oni sprzeciwiać się przestępczej władzy.

Prezydent Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji Władimir PutinKorea Północna wspomoże Rosję? "Koreański glazurnik zastępuje 2 rosyjskich"

Więcej o: