Ukraina. "Wróg uderzył, gdy ludzie spali w swoich domach". Rosja próbuje odzyskać zdolności bojowe

Ostatniej doby rosyjskie wojska w Ukrainie kontynuowały ataki w Donbasie, ale także w obwodach charkowskim i chersońskim. W rejonie nikopolskim w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku rosyjskich ataków zginęło 11 osób, a 13 zostało rannych.
Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

To już 168. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych w porannym raporcie informuje, że w rejonie bachmuckim Rosjanie bezskutecznie atakowali w okolicach Sołedaru, Nowołuhańskiego i Spirnego. Na zachód od Doniecka nie powiodło się ich natarcie w pobliżu Awdijiwki. Trwają walki w okolicach Pisków.

Obwód doniecki pozostaje bez gazu, a częściowo bez wody i elektryczności. Trwa ewakuacja. W ciągu dnia w obwodzie zginęło pięć osób, a 17 zostało rannych - podaje Ukrinform.

Rosjanie zapowiadają "referendum"

Na wszystkich odcinkach frontu w Donbasie Rosjanie ostrzeliwali pozycje ukraińskiej armii za pomocą artylerii, a także z wykorzystaniem lotnictwa. Jak napisano w komunikacie, wróg, w celu poprawy swojej pozycji taktycznej, atakował także w obwodzie charkowskim - na północ i północny wschód od Charkowa, w okolicach miejscowości Udy i Bajrak.

Na południowym odcinku frontu, w obwodzie chersońskim, ukraińskie siły rakietowo-artyleryjskie zniszczyły m.in. rosyjski skład amunicji w Nowoałeksijiwce. Na pograniczu obwodów chersońskiego i mikołajowkiego Rosjanie próbowali też bezskutecznie atakować miejscowość Łozowe - podkreśla Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dodatkowo Ukrinform informuje, że w obwodzie chersońskim Rosjanie zapowiadają "referendum", a rosyjskie i kolaboranckie kanały telewizyjne i gazety pracują aktywnie.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji Władimir PutinKorea Północna wspomoże Rosję? "Koreański glazurnik zastępuje 2 rosyjskich"

"Wróg uderzył, gdy ludzie spali w swoich domach"

Walentyn Rezniczenko, szef dniepropietrowskiej administracji obwodowej, przekazał z kolei, iż w rejonie nikopolskim w wyniku rosyjskich ataków zginęło 11 osób, a 13 zostało rannych. "Tragiczna noc... (...) Wróg dwukrotnie ostrzeliwał ten rejon pociskami Grad. Wystrzelił 80 rakiet na obszary mieszkalne. Celowo i podstępnie uderzył, gdy ludzie spali w swoich domach. Pod ostrzałem znalazły się Marganec i Mirivka" - napisał.

W Margancu zginęło 10 osób, a 11 zostało rannych - 10 z nich jest w szpitalu, stan siedmiu jest poważny. W mieście ucierpiało ponad 20 domów, a także m.in. internat, dwie szkoły, budynek Urzędu Miejskiego i kilka innych zabudowań administracyjnych. Została zniszczona sieć energetyczna, kilka tysięcy mieszkańców jest bez prądu. Z kolei w Mirivce uszkodzonych zostało 11 domów prywatnych i sieć gazowa. Około tysiąca osób jest bez gazu. Zginęła kobieta, której dom został całkowicie zniszczony. Ranne zostało małżeństwo - kobieta z obrażeniami trafiła do szpitala.

Brytyjski wywiad: Rosyjska armia próbuje odzyskać swoje zdolności bojowe

Rosyjska armia, która doznała dotkliwych strat od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, próbuje - jak informuje brytyjski wywiad - odzyskać swoje zdolności bojowe. Według najnowszego raportu resortu obrony Wielkiej Brytanii już niemal na ukończeniu jest formowanie nowego 3. Korpusu Armii z bazą na poligonie Mulino, niedaleko Niżnego Nowogrodu.

"Rosja prawdopodobnie zamierza pozyskać dużą część żołnierzy z nowo utworzonych batalionów 'ochotniczych', które są formowane w całym kraju i które grupują rekrutów"- napisano w raporcie. Są to mężczyźni w wieku do 50 lat ze średnim wykształceniem. Jednak - jak twierdzą Brytyjczycy - rola nowego korpusu nie będzie decydująca.

O formowaniu 3. Korpusu Armii informowało już wcześniej ukraińskie dowództwo, m.in. Ołeksandr Pawluk, który stał na czele obrony Kijowa. Oddział miałby włączyć się do działań wojennych w połowie sierpnia.

Ukrinform przypomina, że ukraińskie Ministerstwo Reintegracji Ziem Czasowo Okupowanych w ostatnich dniach ostrzegło mieszkańców terytoriów okupowanych przed pozyskiwaniem rosyjskich paszportów, ponieważ taki krok może być wykorzystany przez Rosjan do mobilizacji obywateli Ukrainy do wstąpienia do armii rosyjskiej.

Niemowlę (zdjęcie ilustracyjne)Rosjanie kazali czekać dwa dni przed kontrolą. Niemowlę dostało udaru

Więcej o: