Chorwacja. Dmuchana łódź pękła pod Orbanem. Premiera Węgier uratował dziennikarz

Viktor Orban udał się na wakacje do Chorwacji. Premier Węgier wraz z żoną i ochroniarzem jednego dnia pływali na dmuchanej łodzi, która nagle pękła. Przed utonięciem uratował ich lokalny dziennikarz.

Jak przekazał chorwacki dziennikarz Borys Vrkić, do zdarzenia doszło niedaleko wyspy Vir na Morzu Adriatyckim. W pewnym momencie dmuchana łódź, którą płynęli Viktor Orban z żoną oraz ochroniarz, pękła. Vrkić zauważył tę sytuację i zaczął ratować znajdującego się w wodzie premiera Węgier i jego towarzyszy. 

Zobacz wideo Cimoszewicz: Wybory na Węgrzech może są wolne, ale nie są uczciwe

Viktor Orban na wakacjach w Chorwacji. Łódź premiera Węgier, jego żony i ochroniarza nagle pękła

- Zabrałem go, jego żonę i ochroniarza na brzeg. Byli w dobrym stanie - powiedział Borys Vrkić w rozmowie z Kanał 24. Po całym zajściu dziennikarz porozmawiał z Viktorem Orbanem i polecił mu "lokalną restaurację, która serwuje dobre owoce morza".

Vrkić umieścił też w swoich mediach społecznościowych zdjęcie z premierem Węgier. Z kolei Orban widziany był nie tylko przy wyspie Vir, ale też niedaleko wyspy Brac w Dalmacji.  

Chorwackie media wytykają premierowi Węgier, że on sam dwa lata temu radził mieszkańcom swojego kraju spędzać wakacje chociażby nad Balatonem, by w ten sposób wesprzeć węgierską turystykę. Tymczasem w 2020 roku, podobnie jak w 2022 roku, Orban wyjechał na wakacje do Chorwacji. Wówczas swój urlop spędzał na Mljecie. 

Węgierski premier niedawno wypowiedział się negatywnie na temat Chorwacji. Stwierdził, że jego kraj nie miałby problemów z nałożeniem embarga na ropę z Rosji, gdyby "Chorwaci nie zabrali morza". 

**************

Policja o sześciu sposobach bezpiecznego zachowania nad wodą

Na stronie polskiej policji udostępniono sześć sposobów na bezpieczne spędzenie wakacji nad wodą. Funkcjonariusze apelują:

  • wybieraj tylko strzeżone kąpieliska, które są patrolowane przez ratowników. Wówczas masz pewność, że kąpielisko jest sprawdzone, nadzorowane i bezpieczne;
  • nie lekceważ miejsc, w których obowiązuje zakaz kąpieli;
  • nie wykonuj skoków do wody na "główkę". Nad jeziorem, w rzece czy też innych naturalnych zbiornikach nigdy nie wiesz co znajduje się na dnie. Warto pamiętać, że w naturalnych zbiornikach wodnych dno może się zmieniać;
  • nie spożywaj alkoholu przed wejściem do wody. Jeśli to zrobiłeś, zrezygnuj z pływania;
  • nie podejmuj ryzykownych wyzwań - brak odpowiednich umiejętności pływackich czy przygotowania fizycznego, może się skończyć tragicznie;
  • nie przesadzaj z opalaniem i nawadniaj organizm. Zbyt długie przebywanie na słońcu, a później nagłe schłodzenie w wodzie może doprowadzić do szoku termicznego, a to z kolei do zatrzymania akcji serca lub omdlenia.
Więcej o: