Szwecja, Dania i Norwegia "zacieśniają współpracę". Rozlokowani wokół Bałtyku wiedzą, na co stać Rosję

W poniedziałek w szwedzkim Malmö doszło do spotkania ministrów obrony Szwecji, Danii i Norwegii. - Musimy ściślej współpracować, częściej i bardziej bezpośrednio dzielić się informacjami - podkreślał w poniedziałek szef resortu obrony Danii Morten Bodskov.

Ministrowie obrony Szwecji, Danii i Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek 8 sierpnia zacieśnienie współpracy wojskowej. Ma to związek z "agresywnym" i "niedopuszczalnym" zachowaniem Rosji na Bałtyku - podaje dr.dk.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Malmö. Ministrowie Szwecji, Danii i Norwegii o zacieśnianiu współpracy: Wiemy, że Rosja jest agresywna

Peter Hultqvist, Morten Bodskovem i Bjorn Arild Gram ogłosili w poniedziałek w szwedzkim porcie w Malmö współpracę przy patrolowaniu przestrzeni powietrznej i wodnej. - Wiemy, że Rosja jest agresywna i od czasu brutalnej inwazji na Ukrainę, widzieliśmy kilka naruszeń naszej przestrzeni powietrznej i naszych obszarów morskich - powiedział duński minister obrony Morten Bodskov, odnosząc się do zdarzenia z 17 czerwca, gdy rosyjski okręt wojenny dwukrotnie wpłynął na wody w pobliżu Bornholmu. W kwietniu rosyjski samolot naruszył duńską przestrzeń powietrzną, w marcu natomiast zrobiły to cztery rosyjskie myśliwce.

- Musimy ściślej współpracować, częściej i bardziej bezpośrednio dzielić się informacjami, musimy też starać się usuwać przeszkody dla bardziej efektywnych rozwiązań zadań wojskowych - mówił Bodskov, jak cytuje jyllands-posten.dk, dodając, że należy się spodziewać, że "obszar Morza Bałtyckiego będzie charakteryzował się wyższym poziomem napięcia" niż dotąd.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Szwecja, Dania i Norwegia łączą siły: Nie będziemy akceptować naruszeń Rosji

Minister obrony Danii podkreślił, że wzmocnienie współpracy krajów będzie "bardzo mocnym sygnałem dla Rosji". - Że my, rozlokowani wokół Bałtyku, nie będziemy akceptować ich zachowań i naruszeń. Teraz jeszcze bardziej zacieśniamy naszą współpracę, aby lepiej przygotować się na nadużycia na naszym terytorium morskim i powietrznym - powiedział.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: