Wizyta Johnsona w Polsce odwołana. Bloomberg: Biuro premiera nie znalazło czasu

Planowana wizyta Borisa Johnsona w Polsce została odwołana. Biuro premiera Mateusza Morawieckiego przekazało Downing Street, że nie znajdzie czasu na spotkanie z ustępującym premierem Wielkiej Brytanii - podaje Bloomberg.

Jak pisze Bloomberg, wizyta brytyjskiego premiera w Polsce miała być częścią serii pożegnalnych rozmów między Borisem Johnsonem a różnymi światowymi liderami. Zdaniem agencji brytyjscy i polscy urzędnicy ustalili kilka potencjalnych dat i wstępnie zgodzili się na spotkanie polityków w Warszawie 8 sierpnia.

Kancelaria premiera Morawieckiego poinformowała nagle, że termin nie odpowiada szefowi polskiego rządu i nie znajdzie już czasu dla Johnsona przed jego odejściem ze stanowiska.

Zobacz wideo Premier zarabia na inflacji? Kidawa- Błońska: Nie możemy się dowiedzieć, jak wyglądało zeznanie majątkowe premiera

Rzecznik ustępującego, brytyjskiego premiera Max Blain powiedział w rozmowie z mediami, że wizyta w Polsce miała odbyć się w ubiegłym tygodniu, ale Johnson wziął udział w pogrzebie północnoirlandzkiego polityka Davida Trimble'a. Podkreślił, że nie udało się ustalić nowej daty z polskimi władzami.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W najbliższych dniach Boris Johnson odbędzie rozmowy m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz prezydentem USA Joe Bidenem. 

Jarosław Kaczyński Kaczyński o relacjach z UE: Niektórzy chcą trwać w głupocie

Dymisja Johnsona

Boris Johnson ogłosił swoją dymisję na początku lipca. Był to efekt buntu członków rządu i jego partii, zaniepokojonych aferami, załamaniem notowań sondażowych i porażkami w wyborach uzupełniających do Izby Gmin.

Podkopy zapory na granicy polsko-białoruskiej Mur na granicy z Białorusią się nie sprawdza? "Tylko tyle i aż tyle"

Nowego brytyjskiego premiera, następcę Borisa Johnsona, poznamy 5 września - tak wynika z kalendarza ogłoszonego w tym tygodniu przez Komitet 1922 zrzeszający posłów Partii Konserwatywnej niepełniących funkcji rządowych. To właśnie ów komitet jest odpowiedzialny za organizację wyborów szefa ugrupowania, a co za tym idzie - szefa rządu.

W finałowej turze wyborów nowego lidera zmierzą się były minister finansów Rishi Sunak oraz szefowa dyplomacji Liz Truss.

Więcej o: