Bliżej porozumienia nuklearnego z Iranem. UE: To, co można było wynegocjować, zostało wynegocjowane

Bruksela przygotowała ostateczny tekst porozumienia nuklearnego z Iranem - poinformował na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Władze w Teheranie analizują teraz warunki umowy.
To, co można było wynegocjować, zostało wynegocjowane i jest teraz w ostatecznym tekście

- napisał Borrell. Podkreślił, że o kwestiach technicznych będą decydowały władze poszczególnych krajów, które są sygnatariuszami porozumienia. "Jeśli te odpowiedzi będą pozytywne, to możemy podpisać porozumienie" - dodał szef unijnej dyplomacji.

Zobacz wideo Oko na świat. Konflikty USA - Iran a ceny ropy naftowej

Porozumienie z Iranem coraz bliżej? USA wyrażają gotowość

Reuters, powołując się na słowa rzecznika Departamentu Stanu USA, podał, że Stany Zjednoczone zapewniają, iż są gotowe szybko zawrzeć porozumienie z Iranem. Jednak Iran nie chce jeszcze zakończyć negocjacji w tej sprawie. Przedstawiciel irańskiego MSZ powiedział agencji IRNA, że rozmowy nie są na takim etapie, aby mówić o finalizowaniu porozumienia.

W Wiedniu zakończyła się kolejna tura negocjacji nad przywróceniem porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku. Wtedy Teheran zobowiązał się zakończyć prace nad bronią atomową. W zamian zachodnie kraje zobowiązały się znieść sankcje, nałożone na kraj. W 2018 r. porozumienie zerwały jednak Stany Zjednoczone, a władze w Teheranie w odpowiedzi wznowiły program nuklearny. Rozmowy nad przywróceniem porozumienia z 2015 roku trwają od kilku miesięcy.

Więcej o: