Wojna w Ukrainie. Będzie referendum w obwodzie zaporoskim. Okupacyjne władze wydały zarządzenie

Prorosyjskie władze regionu zaporoskiego wydały zarządzenie o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia tego obwodu do Rosji - informuje Interfax. Jak podaje agencja, referendum zaplanowano na pierwszą połowę września.

Dekret w sprawie referendum podpisał przewodniczący administracji okupowanych przez Rosję rejonów obwodu zaporoskiego Jewgenij Balicki. Referendum może odbyć się w pierwszej połowie września - podaje Interfax.

Wojska rosyjskie kontrolują część obwodu zaporoskiego w jego południowej części. Pod kontrolą ukraińską jest z kolei część północna regionu, między innymi jego stolica - Zaporoże.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do referendum przygotowują się również okupacyjne władze obwodu chersońskiego.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"

Wojna w Ukrainie. Rosjanie planują referenda

Doniesienia o ewentualnych referendach w Ukrainie pojawiają się od miesięcy. Pod koniec lipca brytyjski wywiad wskazywał, że Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia referendum na okupowanych terenach południowej Ukrainy. Obecnie Rosjanie zmuszają miejscową ludność ukraińską do ujawniania swoich danych osobowych, aby przygotować spis wyborczy.

Zniszczony Mariupol (zdjęcie ilustracyjne)Brytyjski wywiad: Rosjanie przygotowują referendum na wschodzie Ukrainy

W czerwcu niezależny rosyjski portal Meduza podał nieoficjalnie, że plany Rosji zakładają utworzenie nowego okręgu federalnego. Obejmowałby on ukraińskie obwody ługański i doniecki oraz część obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

Przypomnijmy, że Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku po referendum uznanym przez władze Ukrainy za nielegalne. Zgromadzenie Ogólne ONZ stwierdziło w rezolucji, że głosowanie było nieważne.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: