Ukraina. Zabijali cywilów w Buczy. Nie żyją żołnierze odpowiedzialni za zbrodnie

Rosjanie opublikowali zdjęcia zabitych żołnierzy z brygady, która brała udział w masakrze ukraińskich cywilów w Buczy - poinformował Komitet Strategiczny Sił Zbrojnych Ukrainy. W podkijowskim mieście w marcu zabitych zostało ponad 400 osób.

"Rosjanie pokazali zdjęcia zlikwidowanych okupantów z 64. Oddzielnej Brygady Zmotoryzowanej z Chabarowska. To właśnie ta brygada wojsk brała udział w wyrzynaniu Ukraińców w Buczy" - przekazał na Telegramie Komitet Strategiczny Sił Zbrojnych Ukrainy. "Ku pamięci poległych" - głosi napis na tablicy pokazanej przez Rosjan. Nie ma informacji na temat tego, w jakich okolicznościach i kiedy zginęli ci żołnierze

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina. Rosyjskie zbrodnie w Buczy. Cywile byli torturowani i masowo mordowani

Na początku kwietnia, kiedy okupanci wycofali się spod Kijowa, w miejscowościach położonych niedaleko ukraińskiej stolicy - Buczy, Irpieniu, Hostomelu - odkryto masowe groby ludności cywilnej. Ofiary były torturowane i mordowane przez Rosjan. 

Jeszcze w kwietniu ukraiński wywiad opublikował listę zidentyfikowanych żołnierzy, którzy dopuszczali się zbrodni. Za zbrodnie odpowiedzialni byli żołnierze z 64. Oddzielnej Brygady Zmotoryzowanej z Chabarowska oraz żołnierze z 83. Samodzielnej Brygady Powietrznodesantowej, stacjonującej w Ussuryjsku.

Na początku czerwca liczbę ofiar rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, powołując się na głównego komendanta policji Ihora Kłymenkę. W podkijowskim mieście zabitych zostało przez rosyjskiego okupanta ponad 400 osób. Skala zbrodni jest jednak większa - w całym regionie Ukraińcy zliczyli 1137 ofiar.

Zobacz wideo Vakuliuk: Gdybym została w Buczy, nie miałabym się, gdzie schować przed rakietami
Więcej o: