Japonia. Szef ONZ przestrzega przed konfliktem nuklearnym. "Ludzkość bawi się naładowaną bronią"

- Każdy atak na elektrownię jądrową jest próbą samobójczą - powiedział sekretarz generalny ONZ, odnosząc się do informacji o ostrzelaniu przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Jak dodał, widmo konfliktu nuklearnego rozprzestrzenia się po całym świecie. - Ludzkość bawi się naładowaną bronią - stwierdził.
Zobacz wideo Hiroszima i Nagasaki. Te nagrania były tajne do lat 70-tych

W piątek rosyjskie wojsko ostrzelało Zaporoską Elektrownię Jądrową. Według strony ukraińskiej Rosjanie zaminowali też bloki energetyczne, wykorzystując obiekt jako swoją tarczę. Okupanci mają bowiem świadomość, że Ukraińcy nie zaatakują terenu elektrowni, ponieważ mogłoby wówczas dojść do zniszczenia któregoś z reaktorów jądrowych.

Ta sytuacja martwi dyrektora Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. - Jestem bardzo zaniepokojony ostrzałem największej elektrowni jądrowej w Europie, który podkreśla bardzo realne ryzyko katastrofy jądrowej, która może zagrozić zdrowiu publicznemu i środowisku naturalnemu w Ukrainie i poza nią - zaznaczył Rafael Mariano.

Rosyjski wojskowy strzeże obszaru elektrowni jądrowej Zaporoża na terytorium znajdującym się pod rosyjską kontrolą wojskową, w południowo-wschodniej Ukrainie, 1 maja 2022 roku. Rosjanie zaminowali elektrownię w Zaporożu. "Brak zagrożeń w Polsce"

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Szef ONZ: Ludzkość bawi się naładowaną bronią

Do działań rosyjskiej armii w Ukrainie odniósł się też sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, który przebywa w Tokio w związku z rocznicą zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Antonio Guterres stwierdził, że "każdy atak na elektrownię jądrową jest próbą samobójczą". Jak dodał, "ludzkość bawi się naładowaną bronią", ponieważ kryzysy, które mogłyby przerodzić się w konflikt nuklearny, rozprzestrzeniają się na całym świecie - od Ukrainy po Bliski Wschód i Półwysep Koreański.

- Mam nadzieję, że te ataki [na Zaporoską Elektrownię Jądrową - red.] się skończą. Jednocześnie mam nadzieję, że MAEA [Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej - red.] będzie w stanie uzyskać dostęp do elektrowni - zaznaczył, jak cytuje AFP, szef ONZ.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie archiwalne Ukraina. W wyniku ostrzałów zginęło 16 osób. Pogarsza się sytuacja w Bachmucie

Więcej o: