Wojna w Ukrainie. Mer Charkowa o "serii eksplozji". Zełenski dziękuje sojusznikom za wsparcie wojskowe

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych informuje w niedzielnym porannym raporcie, że trwają walki z Rosjanami w obwodach charkowskim, czernihowskim i donieckim. Rosjanie atakują okolice Siewierska w obwodzie czernihowskim. Nad ranem doszło też do ostrzału Charkowa.

Rosja nadal prowadzi natarcie w kierunku Nowoługańska, Awdijiwki, Słowiańska i Kramatorska w obwodzie donieckim. Pod osłoną nocy żołnierze rosyjscy prowadzili także ostrzał z powietrza w okolicach Spirnego. Eksplozje wstrząsnęły nocą Charkowem, Rosjanie ostrzelali miasto rakietami i z artylerii.

"Około 04:40 Charków został ponownie ostrzelany. Seria eksplozji. Według wstępnych danych ostrzelane zostały rejony Nowobawarski i Niemyszlianski. Ostrzelane z rakiet" - przekazał nad ranem mer Charkowa Igor Terechow. Na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach i zniszczeniach.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie w 165. dniu rosyjskiej inwazji ukraiński Sztab Generalny poinformował również, że trwają walki w pobliżu Zaporoża i Nowopawliwki, gdzie najeźdźcy atakowali z powietrza i lądu.

Rosyjski szturm w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim zakończył się niepowodzeniem. Rosjanie próbowali przejąć to miasto i pobliski Sołedar, aby rozszerzyć kontrolę na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ukraińscy żołnierze utrzymali jednak pozycje i odepchnęli najeźdźców.

Ukraińskie dowództwo informuje jednocześnie, że białoruska armia wzmocniła ochronę granicy z Ukrainą na Wołyniu i Polesiu.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Wojna w Ukrainie. Zełenski dziękuje za kolejne dostawy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotnim wieczornym wystąpieniu ocenił, że w tym tygodniu ukraińskie wojsko osiągnęło znaczne sukcesy w niszczeniu logistyki armii rosyjskiej. Podkreślił, że każde takie uderzenie ratuje życie ukraińskim wojskowym i cywilom.

Wołodymyr Zełenski podziękował także z kolejne dostawy broni dla jego kraju. Przypomniał, że w tym tygodniu zatwierdzono kolejny pakiet wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych, który obejmuje amunicję do systemów HIMARS. - Wszystkie pociski są wykorzystywane jak najdokładniej i najkorzystniej dla ogólnej strategii naszej obrony. Robimy wszystko, aby zdobyć jeszcze skuteczniejszą, nowoczesną broń  - podkreślił.

Ukraina stawia opór rosyjskiej agresji od 24 lutego. Obecnie Rosjanie gromadzą dużą liczbę wojsk na południu kraju.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: