Napięcie wokół Tajwanu. Sekretarz stanu USA: Chiny przesuwają się w stronę rozwiązania siłowego

- Ostatnie działania Chin związane z Tajwanem pokazują, że Pekin oddala się od rozwiązywania sporów drogą pokojową i przesuwa się w stronę stosowania przymusu i używania siły - oświadczył Antony Blinken. Sekretarz stanu USA oskarżył Chiny o "nieodpowiednie kroki" podjęte przez Pekin. Po wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie Pekin zawiesił kluczowe kanały komunikacji z Waszyngtonem.

Antony Blinken przebywa obecnie na Filipinach. Na konferencji prasowej w Manili sekretarz stanu USA oskarżył Chiny o "nieodpowiedzialne kroki" w związku z zawieszeniem kluczowych kanałów komunikacji z Waszyngtonem. Pekin w odwecie za wizytę Nancy Pelosi na Tajwanie wstrzymał  szereg mechanizmów komunikacji i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Jest wśród nich kilka kanałów komunikacji wojskowej, które mają żywotne znaczenie dla unikania nieporozumień i kryzysów […]. Zawieszenie współpracy klimatycznej nie karze Stanów Zjednoczonych, lecz świat, szczególnie kraje rozwijające się. Nie powinniśmy brać współpracy w sprawach globalnego zainteresowania za zakładnika z powodu różnic pomiędzy naszymi dwoma krajami 

- podkreślił Blinken, którego słowa cytuje Agencja Reutera.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Blinken poinformował też o głosach sojuszników USA, którzy są zaniepokojeni "niebezpiecznymi i destabilizującymi działaniami" Chin wokół Tajwanu.

Antony Blinken zapewnia: USA chcą rozmawiać z Chinami. "Nie chcemy eskalacji"

Szef amerykańskiej dyplomacji oświadczył, że przekazał podczas spotkania w Kambodży szefowi chińskiego MSZ Wangowi Yi, iż Stany Zjednoczone są zdeterminowane, by utrzymać komunikację z Pekinem, aby uniknąć nieporozumień.

Pozwólcie mi powiedzieć jasno, że Stany Zjednoczone nie sądzą, że eskalowanie tej sytuacji leży w interesie Tajwanu, regionu ani naszego własnego bezpieczeństwa narodowego

- podkreślił.

Nasze kanały komunikacji z Chinami pozostaną otwarte, by uniknąć eskalacji w związku z nieporozumieniem lub złą oceną sytuacji. Utrzymanie dialogu jest nawet ważniejsze w czasie wzrostu napięcia. Chcemy deeskalować te napięcia. Dialog jest tego ważnym elementem

- dodał.

Zobacz wideo Chiny zdecydują się zaatakować Tajwan? Dr Przychodniak: Nie sądzę

Ministerstwo obrony Tajwanu: 20 chińskich samolotów przekroczyło linię identyfikacji obrony

Resort obrony Tajwanu poinformował w sobotę, że dwadzieścia chińskich samolotów wojskowych naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej. Resort dodał, że w okolicach Cieśniny Tajwańskiej pojawiło się również 14 chińskich okrętów wojennych.

Wcześniej ministerstwo informowało, że wiele chińskich samolotów i okrętów wojennych operowało w pobliżu Tajwanu, symulując atak na główną wyspę. W piątek resort informował z kolei o 68 samolotach wojskowych i 13 okrętach, które prowadziły działania wokół cieśniny.

Pekin zapowiedział, że do 15 sierpnia będzie prowadził ćwiczenia z ostrzałem w południowej części Morza Żółtego - położonego między Chinami a Półwyspem Koreańskim. To odpowiedź na wizytę na wyspie szefowej amerykańskiej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi.

Więcej o: