Berlin. Nie ma zgody na wystawę czołgów przed ambasadą Rosji. "Interesy polityki zagranicznej RFN"

Władze berlińskiej dzielnicy Mitte nie zgodziły się, aby przed ambasadą Rosji otworzyć wystawę rosyjskiego sprzętu wojskowego, który został zdobyty przez Ukraińców. Jednym z powodów takiej decyzji są "interesy polityki zagranicznej Republiki Federalnej Niemiec".
Zobacz wideo Tak wyglądał transport zniszczonych rosyjskich czołgów na wystawę w Warszawie

Dziennikarze Enno Lenze i Wieland Giebel zaproponowali, aby przed ambasadą Rosji na Unter den Linden w Berlinie zorganizować wystawę zdobytego przez Ukraińców rosyjskiego sprzętu wojskowego. Akcja miała mieć jasne antywojenne przesłanie. Inicjatywę poparło Muzeum Berlin Story Bunker, które wystąpiło o zgodę do berlińskich władz.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

MikołajówUkraina. Obwód mikołajowski niemal całkowicie wyzwolony spod okupacji

Nie ma zgody na wystawę przed rosyjską ambasadą w Berlinie

Jednak urząd dzielnicy Mitte odrzucił ten wniosek. Portal berliner-zeitung.de zauważa, że lokalne władze podały dwa powody swojej decyzji. Pierwszy z nich to prawdopodobieństwo, że w zniszczonym sprzęcie wojennym zginęli ludzie. Drugim z kolei były "interesy polityki zagranicznej Republiki Federalnej Niemiec".

Do sprawy odniósł się odchodzący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk, który stwierdził, że to "prawdziwy skandal". Zaapelował do władz dzielnicy Mitte o zmianę tej "dziwnej decyzji" oraz wydanie zgody na wystawę. "To oznaczałoby prawdziwą solidarność z Ukrainą" - napisał w mediach społecznościowych.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjneWojna w Ukrainie. Nieudany szturm rosyjskiej armii na Bachmut

Pod koniec czerwca na placu Zamkowym w Warszawie otwarta zostanie wystawa prezentująca rosyjską artylerię zniszczoną w Ukrainie. - Z jednej strony pokazujemy okropieństwa, których dopuszcza się armia rosyjska na Ukrainie, ale z drugiej strony bohaterską obronę sił zbrojnych Ukrainy i też efekty tych walk, czyli zniszczony sprzęt - mówił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Więcej o: