Wojna w Ukrainie. Obwód mikołajowski niemal całkowicie wyzwolony spod rosyjskiej okupacji

Już tylko pięć procent obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy pozostaje w rękach Rosjan - poinformował szef lokalnych władz Witalij Kim. Jak dodał, ukraińskiej armii udało się zniszczyć dużo rosyjskiego sprzętu wojskowego, a od kilku dni jest coraz mniej ostrzałów.
Zobacz wideo Tak wracający z frontu żołnierze są witani przez własne dzieci

- Ukraińscy żołnierze zniszczyli cztery wyrzutnie rakietowe, które terroryzowały nasz obwód, więc teraz jest ciszej. Rosjanie mają jeszcze sprzęt, ale i on zostanie zniszczony - powiedział Witalij Kim.

Jednocześnie cały dzień szef obwodu informował o alarmach przeciwlotniczych, które były ogłaszane w poszczególnych częściach regionu. Po południu Rosjanie ostrzelali Mikołajów. Zginęła jedna osoba - 42-letni mężczyzna, a 22 zostały ranne. Poważnych obrażeń doznał m.in. 13-letni chłopiec, który w ciężkim stanie - z wielonarządowymi urazami, obrażeniami głowy i jamy brzusznej - został przewieziony na oddział intensywnej terapii - podaje Ukraińska Prawda.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Ogólna sytuacja w Donbasie na początku sierpniaWielkie napięcie na południu Ukrainy. Obie strony coś szykują

Kilkudniowa godzina komendancka w Mikołajowie

Tymczasem w Mikołajowie wprowadzona będzie godzina komendancka - będzie obowiązywała od piątkowej nocy do poniedziałku. Ma ona na celu m.in. wyeliminowanie osób, które koordynują artylerię wroga. Jak wyjaśnił Witalij Kim, zamknięte będą sklepy, a poruszanie się po mieście będzie bardzo ograniczone. Szef obwodu zaznaczył, że można będzie wyprowadzić psa, czy też wyjść na spacer z dziećmi przed dom, ale poruszanie się po całym mieście będzie zabronione. Dodał, że w nagłych wypadkach, np. w razie potrzeby udania się do lekarza, mundurowi sami będą odwozić mieszkańców na miejsce.

Mikołajów od długiego czasu jest ostrzeliwany przez Rosjan. W ostatnich dniach intensywność ostrzałów nieco się zmniejszyła. W piątek ukraińscy wojskowi z Operacyjnego Dowództwa "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdzili zniszczenie czterech rosyjskich wyrzutni rakiet S-300.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjneWojna w Ukrainie. Nieudany szturm rosyjskiej armii na Bachmut

Więcej o: