Zełenski do Amnesty International: "Zrzucacie odpowiedzialność na ofiarę", "wspieracie terrorystów"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym przemówieniu w mediach społecznościowych oskarżył Amnesty International o próbę - jak określił - "objęcia amnestią" rosyjskiego agresora i przerzucenia odpowiedzialności na ofiarę, czyli Ukrainę.

Organizacja Amnesty International w swoim niedawnym raporcie zarzuciła Siłom Zbrojnym Ukrainy tworzenie baz i stanowisk ogniowych na terenie osiedli. Ukraińscy żołnierze mieliby w ten sposób sprowadzać niebezpieczeństwo na cywilów i łamać prawo konfliktów zbrojnych. Do tych oskarżeń w czwartek wieczorem odniósł się ukraiński prezydent. 

Zełenski o raporcie Amnesty International: Nie możecie usprawiedliwiać rosyjskiego terroryzmu

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że w sprawie rosyjskich zbrodni w Ukrainie "nie widzi się dokładnych i aktualnych raportów pewnych organizacji międzynarodowych".

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Zobaczyliśmy dziś za to inny raport Amnesty International, który - niestety - próbuje objąć amnestią państwo będące terrorystą i przerzucić odpowiedzialność z agresora na ofiarę - ocenił Zełenski. - Nie ma i nie może być nawet hipotetycznie żadnego usprawiedliwienia dla jakiegokolwiek rosyjskiego uderzenia. Agresja przeciwko naszemu krajowi jest niczym niesprowokowana i ma charakter terrorystyczny - podkreślił.

Zobacz wideo Prezydenci Duda i Zełenski spotkali się w Kijowie. Tak wygląda polityczna przyjaźń

Zełenski: Rosjanie atakują ukraińskie kościoły, szkoły i miejsca pamięci, ale o tym raportów nie ma

- Niemal dwieście obiektów religijnych, kościołów i domów modlitwy różnych wyznań zostało zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku rosyjskich uderzeń. Zniszczonych jest także prawie 900 placówek medycznych i ponad 2200 placówek oświatowych. Dziesiątki uniwersytetów, setki szkół i przedszkoli - wyliczył.

Zełenski dodał, że armia okupanta niejednokrotnie celowo atakowała kolejki stojących ludzi, autobusy ewakuacyjne czy przystanki komunikacji miejskiej. - Rosyjska armia nie powstrzymywała się nawet przed atakami na miejsca pamięci ofiar Holokaustu, cmentarze, obóz dla jeńców wojennych w Ołeniwce. I z jakiegoś powodu nie ma raportów na ten temat - wskazał prezydent Ukrainy.

- To amoralna wybiórczość. Każdy, kto nakłada amnestię na Rosję i kto sztucznie tworzy taki kontekst informacyjny - że jakieś uderzenia terrorystów są rzekomo usprawiedliwione albo zrozumiałe - nie może nie być świadomym, iż pomaga w ten sposób terrorystom - kontynuował. - A jeśli tworzycie takie manipulacyjne raporty, to odpowiedzialność za śmierć ludzi ponosicie razem z nimi - podsumował.

Całe wieczorne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego, z napisami po angielsku, można obejrzeć poniżej:

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: