Chińska armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu. "Irracjonalne działania"

Chińska armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu - poinformowała telewizja państwowa. Jak podano w chińskich mediach, ćwiczenia mają zakończyć się w niedzielę w południe lokalnego czasu.

Manewry mają odbyć się w sześciu lokalizacjach oddalonych 20 kilometrów od wybrzeży Tajwanu. 

"Ze względów bezpieczeństwa wejście statków i samolotów do ww. przestrzeni morskiej i powietrznej jest zabronione" - zaznaczono w komunikacie chińskiego resortu obrony.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Tajpej nazywa działania Chińczyków prowokacją i przekonuje, że naruszają zasady ONZ, atakują przestrzeń terytorialną i są bezpośrednim wyzwaniem dla swobodnej żeglugi powietrznej i morskiej.

źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej Chin

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu stwierdziło w komunikacie prasowym, że ćwiczenia to "irracjonalne działania prowadzone przez Chiny" z "zamiarem zmiany status quo i zakłócenia regionalnego pokoju i stabilności". Tajwańskie ministerstwo zapowiedziało, że wzmocni czujność.

Zapowiedziano też zmianę tras dla samolotów i statków. Jak przekazał rzecznik resortu spraw zagranicznych Tajwanu Joanne Ou, kraj ma wzmocnić zdolności do samoobrony i koordynować działania wraz z USA.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"

Chińska armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu

Z kolei prezydent Tajwanu Tsai Ing-Wen opublikowała wpisy na Twitterze, z których wynika zdecydowana postawa wobec zagrożenia.

"Tajwan jest zaangażowany w obronę status quo i naszej ciężko wypracowanej demokracji" - podkreśliła prezydent i zapowiedziała współpracę z partnerami, jak to określiła, mającymi podobne poglądy, aby utrzymać wolny i otwarty Pacyfik.

Wizyta Nancy Pelosi na TajwanieChiny nie odpuszczają? Nad wyspami Tajwanu przeleciały drony

W środę w Tajwanie zakończyła się wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi. Wizycie jednoznacznie sprzeciwiały się Chiny.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: