Senat USA za przyjęciem Szwecji i Finlandii do NATO. Biden mówi o "historycznym głosowaniu"

Stany Zjednoczone są kolejnym krajem, który zaakceptował przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Senat USA przytłaczającą większością głosów ratyfikował protokoły akcesyjne obu krajów do Paktu Północnoatlantyckiego. - To historyczne głosowanie - podkreślił w oświadczeniu Joe Biden.

Za rezolucją o ratyfikacji protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do NATO głosowało 95 senatorów. Przeciwko zagłosował tylko jeden polityk - republikanin Josh Hawley, zaś inny, Rand Paul, wstrzymał się od głosu. Do przyjęcia dokumentu wymagane było dwie trzecie głosów w stuosobowej izbie. 

Josh Hawley przekonywał, że dla Stanów Zjednoczonych większym zagrożeniem od Rosji są Chiny. - Celem naszej polityki zagranicznej powinna być obrona USA, naszej wolności i obywateli. Rozszerzenie NATO nie przyczyni się do tego - stwierdził.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Krytycznie do jego argumentów odnosili się pozostali senatorowie. Politycy przypominali, że w 2019 roku Hawley głosował za przyjęciem do sojuszu Macedonii Północnej.

Ich przystąpienie (Szwecji i Finlandii - red.) sprawi, że NATO będzie silniejsze, a USA bezpieczniejsza. Jeśli jakiś senator szuka możliwej do obrony wymówki, by zagłosować na "nie", życzę mu powodzenia

- mówił lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

Do uchwały dołączono poprawkę nawołującą państwa Sojuszu do spełnienia wymogu wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB.

"Finlandia i Szwecja mają silne armie"

W debacie przedstawiciele obu partii podkreślali, że przyjęcie Szwecji i Finlandii wzmocni NATO i jest korzystne dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Finlandia i Szwecja będą modelowymi członkami NATO. Oba kraje mają silne armie i wnoszą wiele do bezpieczeństwa sojuszu już teraz

- mówił z trybuny republikański senator Jim Risch.

Przedstawiciele obu partii podkreślali, że nowi członkowie organizacji będą stanowić wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Debacie i głosowaniu nad ratyfikacją protokołów akcesyjnych w Senacie przysłuchiwali się ambasadorowie Szwecji i Finlandii.

Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?

Joe Biden: Z niecierpliwością czekam, aby podpisać protokoły

Zadowolenie z decyzji Senatu wyraził prezydent Joe Biden, który zapowiedział, że wkrótce złoży podpisy pod dokumentami. W opublikowanym oświadczeniu Biden podkreślił, że "to historyczne głosowanie jest ważnym sygnałem niewzruszonego, dwupartyjnego zaangażowania USA na rzecz NATO i zapewnienia, aby nasz Sojusz był przygotowany na dzisiejsze i przyszłe wyzwania". - Z niecierpliwością czekam, aby podpisać protokoły o akcesji Finlandii i Szwecji do NATO - dodał prezydent.

By sojusz obronny oficjalnie przyjął dwa skandynawskie państwa, wszystkie 30 krajów członkowskich musi ratyfikować protokoły akcesyjne. Zielone światło do rozpoczęcia procesu przyłączenia Szwecji i Finlandii dał czerwcowy szczyt państw NATO w Madrycie. Dotąd umowę ratyfikowało 22 z 30 państw członkowskich organizacji, w tym Polska.

Więcej o: