Pelosi opuściła Tajwan, a wciąż jest niespokojnie. Nad wyspami przeleciały drony. Ruszyły też manewry Chin

Władze Tajwanu poinformowały w czwartek o niezidentyfikowanych dronach, które w środę wieczorem pojawiły się nad archipelagiem Kinmen, a także cyberataku na stronę internetową resortu obrony. W środę zakończyła swoją wizytę na Tajwanie przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Wizyta odbyła się przy znacznym sprzeciwie Chin, które w czwartek rozpoczęły też ćwiczenia wojskowe.

Dowództwo obrony tajwańskiego powiatu Kinmen potwierdziło w czwartek, że w obszarze powiatu Kinmen pojawiły się w środę w nocy niezidentyfikowane bezzałogowe statki powietrzne.

Tajwan. Po wyjeździe Nancy Pelosi napięcie nie słabnie

"Żołnierze przestrzegali standardowych procedur operacyjnych, wystrzeliwali flary sygnalizacyjne (...), utrzymywali gotowość bojową i wdrażali tajne działania" - przekazały tajwańskie władze w komunikacie. Drony zawróciły.

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu potwierdziło także w czwartek, że w środę po godz. 23 doszło do ataku DDoS na stronę internetową resortu. W czwartek po północy strona została przywrócona.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do niedzieli mają potrwać rozpoczęte w czwartek przez Chiny ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu. Jak przekazał chiński resort, manewry odbywają się na obszarze morskim i w przestrzeni powietrznej. "Ze względów bezpieczeństwa wejście statków i samolotów do ww. przestrzeni morskiej i powietrznej jest zabronione" - zaznaczono.

Władze Tajwanu poinformowały w środę, że 27 chińskich samolotów przekroczyło granicę strefy identyfikacji obrony powietrznej wyspy. tajwańskie lotnictwo i wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych zostały postawione w stan gotowości.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"

Wizyta Nancy Pelosi. Chiny przeciwne

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przyleciała na Tajwan we wtorek, wizytę zakończyła po niecałej dobie. Pelosi towarzyszyli przedstawiciele Kongresu USA. Władze Chińskiej Republiki Ludowej odebrały podróż jako prowokację.

Tajwan. Wizyta Nancy Pelosi w TajpejWładze Tajwanu do mieszkańców: Nie wierzcie plotkom

Nancy Pelosi spotkała się z prezydent Tsai Ing-wen, członkami rządu, działaczami na rzecz praw człowieka oraz członkami parlamentu, do których wygłosiła przemówienie. Od Tsai Ing-wen odebrała też najwyższe odznaczenia cywilne Republiki Chińskiej - Order Przyjaznych Chmur.

Nancy Pelosi przekonywała, że Ameryka nie zrezygnuje ze swoich zobowiązań na rzecz Tajwanu oraz popiera niezależność demokratycznego Tajpej od Pekinu.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: