Na Zachodzie przypadki błonicy są bardzo rzadkie, ponieważ dzieci są szczepione na tę chorobę. Jednak zdaniem ekspertów błonica w krajach rozwijających się jest nadal powszechna - donosi szwajcarski portal swissinfo.ch. Przypadek błonicy po raz ostatni został odnotowany w Szwajcarii w 1983 roku.
U dwóch osób przebywających w Federalnym Centrum Azylowym w Bernie w Szwajcarii potwierdzono zakażenie błonicą, co potwierdziły badania toksykologiczne - poinformował Samuel Wyss, rzecznik Sekretariatu Stanu ds. Migracji (SEM), cytowany przez portal switzerland.detailzero.com. U czterech innych osób również potwierdzono chorobę, jednak nadal czekają one na wyniki badań toksykologicznych. Samuel Wyss przekazał, że u chorych nie wystąpiły objawy ze strony układu oddechowego. W związku z wykryciem błonicy kwarantannie poddano 175 osób z ośrodka azylowego.
Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Błonica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię - maczugowca błonicy. Okres wylęgania się choroby trwa od dwóch do pięciu dni. Błonica przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt ze skórą. Choroba może wywołać zmiany w sercu oraz układzie nerwowym i oddechowym.
Do objawów choroby należą:
"Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem na błonicę jest podanie szczepionki przeciwko tej chorobie. W Polsce obowiązkiem szczepień przeciwko błonicy objęte są dzieci i młodzież w wieku 1-19 r.ż." - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
********
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.