Szwajcaria. U sześciu osób potwierdzono błonicę. To pierwsze przypadki od 40 lat

W Szwajcarii w Federalnym Centrum Azylowym w Bernie potwierdzono sześć przypadków zakażenia błonicą. Dwie zarażone osoby otrzymały już wynik badań toksykologicznych, które potwierdziły obecność bakterii, z kolei pozostałe cztery osoby, u których pojawiły się obajwy choroby, nadal czekają na wyniki.

Na Zachodzie przypadki błonicy są bardzo rzadkie, ponieważ dzieci są szczepione na tę chorobę. Jednak zdaniem ekspertów błonica w krajach rozwijających się jest nadal powszechna - donosi szwajcarski portal swissinfo.ch. Przypadek błonicy po raz ostatni został odnotowany w Szwajcarii w 1983 roku.

Zobacz wideo Grzesiowski o zakazie szczepień: 'wrócą choroby zakaźne. Umieralność wzrośnie'

W Szwajcarii zdiagnozowano sześć przypadków błonicy 

U dwóch osób przebywających w Federalnym Centrum Azylowym w Bernie w Szwajcarii potwierdzono zakażenie błonicą, co potwierdziły badania toksykologiczne - poinformował Samuel Wyss, rzecznik Sekretariatu Stanu ds. Migracji (SEM), cytowany przez portal switzerland.detailzero.com. U czterech innych osób również potwierdzono chorobę, jednak nadal czekają one na wyniki badań toksykologicznych. Samuel Wyss przekazał, że u chorych nie wystąpiły objawy ze strony układu oddechowego. W związku z wykryciem błonicy kwarantannie poddano 175 osób z ośrodka azylowego.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest błonica i jak są jej objawy?

Błonica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię - maczugowca błonicy. Okres wylęgania się choroby trwa od dwóch do pięciu dni. Błonica przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt ze skórą. Choroba może wywołać zmiany w sercu oraz układzie nerwowym i oddechowym. 

Lekarz, który wystąpił w programie Jimmy'ego Kimmela Nieszczepiony 6-latek zmarł na błonicę. Jego rodzice "dali się zwieść" ruchom antyszczepionkowym

Do objawów choroby należą:

  • gorączka,
  • ból gardła,
  • trudnościami w przełykaniu,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • pojawiają się także silnie przylegające zmiany martwicze na migdałkach i błonie śluzowej gardła, które przy próbie oderwania krwawią. Zmiany mogą mieć kolor czarny, szary lub półprzezroczysty.

"Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem na błonicę jest podanie szczepionki przeciwko tej chorobie. W Polsce obowiązkiem szczepień przeciwko błonicy objęte są dzieci i młodzież w wieku 1-19 r.ż." - informuje Główny Inspektorat Sanitarny

Ranni podczas wojny w Ukrainie - zdjęcie archiwalne Rząd federalny Szwajcarii odmówił leczenia ukraińskich żołnierzy

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: