Donald Trump spotkał się z Viktorem Orbanem. "Wspaniale spędzić czas z przyjacielem"

Donald Trump zaprosił do swojej posiadłości Viktora Orbana, który wzbudził wiele kontrowersji swoją wypowiedzią na temat "narodów ras mieszanych". Politycy będą uczestniczyć w corocznej konferencji konserwatystów w Dallas.

Były prezydent USA Donald Trump we wtorek 2 sierpnia gościł w swojej posiadłości w Bedminster w New Jersey premiera Viktora Orbana. W spotkaniu wzięli również udział: Zsolt Németh, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych węgierskiego parlamentu, węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó, a także szefowa PAC Save America, Susie Wiles oraz doradca polityczny Trumpa - Brian Jack.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Donald Trump wróci do polityki? Kohut: Nie jestem pewien, czy wygrałby wybory

Donald Trump: "Wspaniale było spędzić czas z moim przyjacielem"

W trakcie wizyty były prezydent USA i Viktor Orban świętowali kwietniowe zwycięstwo wyborcze premiera Węgier - przekazał na Twitterze Taylor Budowicz, starszy doradca kampanii Trumpa 2020. "Wspaniale było spędzić czas z moim przyjacielem" - stwierdził w oświadczeniu gospodarz spotkania. 

Obaj politycy mają zabrać głos na Konferencji Konserwatywnych Działań Politycznych w Dallas. Orban otworzy wydarzenie i przemówi do zgromadzonych w czwartek (4.08), a Trump zakończy je w sobotę (6.08).

"Nazistowskie" przemówienie Orbana

Donald Trump spotkał się z Orbanem zaledwie tydzień po tym, jak premier wypowiedział się na temat "narodów ras mieszanych". Stwierdził, że kraje, w których dochodzi do rotacji Europejczyków z nie-Europejczykami "nie są już narodami", a on sam wystąpił przeciwko "zalewowi" migrantów.

Tajwan. Protest zwolenników ChinPolak mieszkający na Tajwanie: Przywykliśmy do cyrku, który robią Chiny

- Istnieje świat, w którym narody europejskie mieszają się z tymi spoza Europy. To jest świat ras mieszanych. Natomiast w basenie Karpat (południowo-wschodnia część Europy Środkowej) mieszkają wyłącznie rdzenni mieszkańcy - zaznaczył 23 lipca w rumuńskim uzdrowisku Bad Tusnad Orban. - Jesteśmy gotowi mieszać się między sobą, ale nie chcemy stać się rasą mieszaną - dodał. 

Po wypowiedzi polityka na znak protestu do dymisji podała się socjolożka Zsuzsa Hegedüs, wieloletnia doradczyni i zarazem specjalna pełnomocniczka ds. integracji społecznej i modernizacji oraz osobista przyjaciółka premiera.

Według niej słowa Orbana były "czysto nazistowskim przemówieniem" i jasnym przejawem "dyskursu nienawiści na te rasowym", który jest nie tylko dyskryminujący, lecz także "absolutnie nie do przyjęcia". Zsuzsa Hegedüs jest Żydówką, której rodzicom udało się przeżyć Holocaust na Węgrzech.

Mateusz Morawiecki, Viktor Orban. Zdjęcie archiwalneMorawiecki: Potwierdzam, że drogi Węgier i Polski się rozeszły

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: