Szojgu przekonywał, że Rosjanie zniszczyli wyrzutnie HIMARS. Pentagon stanowczo zaprzecza

Amerykański Departament Obrony stanowczo zaprzeczył przekazywanym przez ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu informacjom o zniszczeniu wyrzutni HIMARS używanych przez Ukraińców. Pentagon podkreśla, że wyrzutnie są wykorzystywane przez Ukrainę z "niszczycielską dokładnością".

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził we wtorek podczas telekonferencji, że "niekontrolowane dostawy zachodniego uzbrojenia na Ukrainę poważnie zagrażają bezpieczeństwu regionu".

Szojgu przekonywał, że wojska rosyjskie zniszczyły m.in. sześć wyrzutni HIMARS (system artylerii rakietowej wysokiej mobilności).

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Twierdzeniom rosyjskiego ministra dotyczących zniszczenia amerykańskich systemów zaprzeczył Departament Obrony USA. - Jesteśmy świadomi ostatnich wypowiedzi ministra Szojgu i powtarzamy, że są one w oczywisty sposób fałszywe - powiedział cytowany przez agencję Reuters Todd Breasseale, pełniący obowiązki rzecznika Pentagonu.

Breasseale zaznaczył, że "Ukraińcy wykorzystują z niszczycielską dokładnością i skutecznością każdy z precyzyjnych systemów rakietowych, które USA, sojusznicy i partnerzy dostarczyli im do obrony przed brutalną, zbrodniczą inwazją Rosji".

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"

Wojna w Ukrainie. Kolejny pakiet pomocy wojskowej

Biały Dom ogłosił na początku sierpnia kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości 550 milionów dolarów. Amerykańska pomoc obejmie dodatkowe pociski do systemów HIMARS oraz amunicję artyleryjską.

Koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby poinformował przed kilkoma dniami, że kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy jest skutkiem rozmów szefa Pentagonu Lloyda Austina i sekretarza stanu Antony’ego Blinkena z ich ukraińskimi odpowiednikami.

System rakietowy High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) HIMARS-y zniszczyły 40 rosyjskich wagonów z amuniacją i sprzętem wojskowym

- Przekazaliśmy już Ukrainie uzbrojenie i pomoc wojskową o wartości ponad ośmiu miliardów dolarów - tylko od początku inwazji pod koniec lutego - podkreślał koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Departament Obrony poinformował w komunikacie, że nowy pakiet uzbrojenia dostosowany jest do zmieniających się warunków pola walki i że Stany Zjednoczone będą nadal współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie kluczowe zdolności obronne.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: