Przywódca Al-Kaidy zlikwidowany. Departament Stanu USA ostrzega o ryzyku antyamerykańskich ataków

Departament Stanu USA ostrzega o zwiększonym ryzyku antyamerykańskich ataków. Może do nich dojść po zabójstwie przez amerykańskie służby lidera Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego.

Prezydent Joe Biden poinformował we wtorek, że w amerykańskim ataku w stolicy Afganistanu Kabulu został zabity przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri. Amerykański przywódca zapewnił, że w ataku na Zawahirego - przeprowadzonym z użyciem drona - nikt inny nie doznał obrażeń. - Ta misja została precyzyjnie zaplanowana, a ryzyko obrażeń osób cywilnych zostało zminimalizowane - podkreślił.

Prezydent USA Joe Biden przekazał informację o zabiciu lidera Al-Kaidy Ajmana al-ZawahiriegoCNN ujawnia przygotowania operacji zabicia Zawahiri'ego. "Ściśle tajne"

Departament Stanu USA ostrzegł w środę, że "w związku ze śmiercią Ajmana al-Zawahiriego, zwolennicy Al-Kaidy lub powiązanych z nią organizacji terrorystycznych mogą próbować zaatakować amerykańskie obiekty, personel i obywateli".

Zobacz wideo Czym jest Strefa Gazy?

Śmierć Ajmana al-Zawahiriego. Był zaufanym człowiekiem Osamy bin Ladena

Jak wcześniej ujawnił wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji, Ajman al-Zawahiri został zabity na balkonie swojego domu. Urzędnik dodał, że na terenie Afganistanu nie przebywali żadni żołnierze USA. Obecność al-Zawahiriego w Kabulu - jak mówił - była "oczywistym pogwałceniem" ustaleń zawartych w 2020 r. w Katarze z talibami, na mocy których Amerykanie wycofali swoje wojska z Afganistanu.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ajman al-Zawahiri to egipski terrorysta, następca Osamy bin Ladena, którego był wcześniej prawą ręką. Z wykształcenia był chirurgiem. Pomagał w organizacji zamachów z 11 września 2001 r. na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Został wtedy uznany za terrorystę numer dwa na świecie po liderze Al-Kaidy. Grupą kierował od 2011 r., a więc od śmierci bin Ladena.

Ajman al-Zawahiri (zdjęcie ilustracyjne)Ajman al-Zawahiri nie żyje. Kim był lider Al-Kaidy?

W oświadczeniu rzecznik talibów potwierdził, że atak miał miejsce i zdecydowanie go potępił, stwierdzając, że stanowi on "złamanie zasad międzynarodowych".

Ajman al-Zawahiri (P) i Osama bin Laden podczas udzielania wywiadu pakistańskiemu dziennikarzowi. Afganistan, rok 2001, niedługo po zamachach w USANa liście FBI zostało już tylko jedno nazwisko z Al-Kaidy

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: