"Kochanka Putina" na liście sankcji USA na Rosjan. Resort finansów: Kabajewa ma z nim bliskie relacje

Alina Kabajewa została objęta sankcjami nałożonymi przez amerykański resort finansów. Domniemana partnerka Władimira Putina wcześniej nie została wpisana na listę, ponieważ uznano, że ruch ten mógłby utrudnić działania na rzecz negocjacji pokojowych w Ukrainie.

Jak podaje CNN, Ministerstwo Finansów Stanów Zjednoczonych nałożyło sankcję na członków rosyjskich elit oraz podmioty i osoby, które próbowały obejść wydane wobec nich zakazy. Na liście znalazła się także Alina Kabajewa, którą media podejrzewają o romans z Władimirem Putinem. Poza tym Departament Stanu USA objął sankcjami trzech kolejnych oligarchów i 24 podmioty rosyjskiego sektora zbrojeniowego. 

Zobacz wideo Największy lęk Putina. Ekspert: Właśnie dlatego od zawsze bał się rewolucji

Alina Kabajewa na liście sankcji USA. "Ma bliskie relacje z Putinem"

W komunikacie resortu finansów napisano, że Alina Kabajewa ma "bliskie relacje z Putinem". Według "Wall Street Journal" była gimnastyczka i deputowana Dumy Państwowej miała być wpisana na listę sankcji USA już w kwietniu, jednak władze uznały, że ruch ten mógłby zaprzepaścić działania na rzecz negocjacji pokojowych w Ukrainie. 

Alina Kabajewa jest obecnie szefową Narodowej Grupy Medialnej - największego rosyjskiego holdingu mediowego. Domniemana "kochanka Putina", jak nazywają ją zagraniczne media, już wcześniej została objęta sankcjami przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. 

Władimir Putin i Alina KabajewaGdzie jest Kabajewa? Media o kryjówce objętej sankcjami "kochanki Putina"

Stany Zjednoczone rozszerzają listę sankcji na kolejnych Rosjan

Poza Kabajewą USA objęły sankcjami syna oligarchy Andrieja Guriewa oraz jego jacht, którego wartość jest wyceniana na 120 mln dolarów. Na liście znalazł się też oligarcha Wiktor Rasznikow i jego firma MMK działająca w przemyśle stalowym oraz jej dwie filie zarejestrowane w Turcji. Stany Zjednoczone wydały też sankcje na instytucję finansową PPIT, która próbowała ominąć sankcję przez wytransferowanie zablokowanych środków.

Departament Stanu USA wydał natomiast sankcje na trzech oligarchów, członków marionetkowych władz w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim i 24 podmioty z przemysłu zbrojeniowego i technicznego. Restrykcje wizowe wydano dla kolejnych 893 oficjeli i wojskowych z Rosji oraz 31 przedstawicieli władz innych krajów, które wsparli aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Alina Kabajewa podczas festiwalu gimnastyki artystycznejRosja. "Kochanka Putina" i festiwal pełen "jego ulubionych rzeczy"

Więcej o: