Tajwan. Ponad 20 chińskich samolotów wleciało w strefę identyfikacji powietrznej wyspy

Ponad 20 chińskich samolotów wleciało w strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu ADIZ. Poinformowało o tym ministerstwo obrony wyspy. W tym czasie przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi rozpoczęła wizytę w Tajpej.

Strefę integracyjną Tajwanu naruszyło dokładnie 21 chińskich samolotów wojskowych, w tym 18 myśliwców - poinformował tajwański resort obrony. Zaznaczono, że strefa identyfikacji obrony powietrznej jest większa od przestrzeni powietrznej Tajwanu i obejmuje część chińskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło wizytę przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, w Tajwanie. Stwierdzono w nim m.in., że wizyta ma poważny wpływ na fundamenty relacji chińsko-amerykańskich i "poważnie narusza suwerenność i integralność terytorialną Chin", a także "podkopuje pokój i stabilizację w Cieśninie Tajwańskiej oraz wysyła siłom separatystycznym bardzo zły sygnał o "niepodległości Tajwanu".

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Stwierdzono, że Chiny "z pewnością podejmą wszelkie niezbędne kroki, aby zdecydowanie chronić swoją suwerenność i integralność terytorialną". "Wszystkie wynikające z tego konsekwencje muszą ponieść strona amerykańska i siły separatystyczne "niepodległości Tajwanu" - czytamy.

Nancy Pelosi w Tajwanie. Chiny ogłosiły manewry wojskowe

Wschodnie Dowództwo armii chińskiej zapowiedziało przeprowadzenie operacji morskich i powietrznych wokół Tajwanu. "Od godziny 12.00 (czasu pekińskiego) 4 sierpnia do godziny 12.00 (czasu pekińskiego) 7 sierpnia 2022 r. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadzi ważne ćwiczenia wojskowe i szkolenia, w tym ćwiczenia ogniowe" - poinformowano.

W komunikacie wskazano, że ćwiczenia odbędą się na sześciu wskazanych obszarach wokół Tajwanu. Zastrzeżono również, że są one zamknięte dla cywilnych statów i samolotów.

"Ze względów bezpieczeństwa przebywanie statków i samolotów w wyżej wymienionej przestrzeni morskiej i powietrznej jest zabronione" - zakomunikowano. Władze Chin nie przekazały, jaki jest cel ćwiczeń oraz jakie jednostki wezmą w nich udział.

Tajwańskie ministerstwo obrony przekazało, że armia jest w stanie gotowości i obywatele Tajwanu nie powinni się obawiać chińskich ćwiczeń wojskowych wokół wyspy. W komunikacie resort zaznaczył, że Chiny chcą zagrozić tajwańskim miastom i portom, a także zastraszyć Tajwańczyków.

Zobacz wideo Chiny zdecydują się zaatakować Tajwan? Dr Przychodniak: Nie sądzę

Nancy Pelosi w Tajwanie

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przybyła na Tajwan ok. godz. 17 czasu polskiego. Wiozący ją samolot wylądował na międzynarodowym lotnisku Songshan w Tajpej.

Nancy Pelosi jest najwyższym rangą przedstawicielem władz USA, który odwiedza Tajpej od ponad ćwierć wieku. Przedstawiciele Białego Domu podkreślają, że wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie nie jest niczym nadzwyczajnym, władze Chin były jednak zdecydowanie przeciwne i ostrzegały Stany Zjednoczone przed ewentualnymi konsekwencjami.

Więcej o: