Wojna w Ukrainie. Rosja przeprowadziła atak rakietowy w obwodzie lwowskim, blisko granicy z Polską

Na terenie rejonu czerwonogrodzkiego w obwodzie lwowskim doszło do dwóch eksplozji - przekazał we wtorek wieczorem szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozycki. Według szefa administracji miał tam miejsce atak rakietowy. "Na miejsce pojechały służby ratownicze" - dodał Kozycki.

Rejon czerwonogrodzki ze stolicą w Czerwonogrodzie leży na północy obwodu lwowskiego - od przejścia w Hrebennem w woj. lubelskim dzielą go 64 kilometry.

"Podczas alarmu lotniczego na terenie obiektu wojskowego w rejonie czerwonogrodzkim doszło do dwóch eksplozji. Skala zniszczeń jest wciąż ustalana" - przekazał przed godz. 20 czasu polskiego Maksym Kozycki.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak dodał, Rosja wystrzeliła z kierunku wschodniego osiem pocisków manewrujących.

"Część z nich została zestrzelona przez Siły Obrony Powietrznej w innych regionach. Dziękujemy naszym żołnierzom za ich pracę! Obecnie w obwodzie lwowskim nie ma ofiar" - czytamy w komunikacie szefa lwowskiej obwodowej administracji wojskowej.

Wcześniej władze obwodu winnickiego informowały o zestrzeleniu tam dwóch rakiet.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"

Wojna w Ukrainie. Ewakuacja obwodu donieckiego

Tymczasem obwodzie donieckim w Ukrainie rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej. W wtorek przybył pierwszy pociąg do miasta Kropywnycki. Zabrał on wiele kobiet, dzieci, osób starszych i tych, którym trudno się poruszać.

Ukraińskie władze chcą ewakuować mieszkańców z okupowanych terenów obwodu donieckiego zanim zacznie się sezon grzewczy. Jak zaznaczył szef regionalnej administracji wojskowej obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, ludzie nie mają obowiązku wyjazdu, jednak każdy, kto zostaje, powinien podpisać odpowiedni dokument i zrozumieć, że ponosi osobistą odpowiedzialność za wszystkie konsekwencje.

Kyryłenko dodał, że osoba, która podpisuje dokument, otrzymuje wyjaśnienia dotyczące wymogów Kodeksu Postępowania Administracyjnego Ukrainy i Kodeksu Karnego Ukrainy. Rodzice są bezpośrednio odpowiedzialni za swoje dzieci, co wyjaśniono w dokumencie.

29 lipca rząd Ukrainy utworzył sztab koordynacyjny ewakuacji obywateli z obwodu donieckiego. Kieruje nim minister integracji Iryna Wereszczuk, a jego członkami są przedstawiciele ministerstw i administracji wojskowej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: