Statek ze zbożem z Ukrainy płynie zgodnie z planem. Po drodze przystanek w Turcji

Ponad 26 i pół tysiąca ton kukurydzy wypłynęło z Odessy w poniedziałek. - Transport przebiega zgodnie z planem przekazał podczas konferencji prasowej w centrum koordynacyjnym generał Ozcan Altunbudak. Turcja spodziewa się, że statek z ukraińskim zbożem dotrze do Stambułu we wtorek w nocy.

Pływający pod banderą Sierra Leone masowiec Razoni ma na pokładzie ponad 26 tysięcy ton kukurydzy przeznaczonej dla Libanu. Statek przypłynął przez zachodnią część Morza Czarnego, u wybrzeży rumuńskiej delty Dunaju o godzinie 7:14 czasu GMT, co oznacza, że podróż przebiega zgodnie z ustaleniami.

Po dotarciu do Stambułu statek zostanie poddany inspekcji przed wypłynięciem w kierunku Afryki Północnej do portu w Libanie. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakie są szanse, że Ukraina odzyska ziemie z 2014 roku? [Q&A Gazeta.pl]

Transport ukraińskiego zboża z trzech portów nad Morzem Czarnym

Okręt z ukraińskim zbożem wypłynął z portu w Odessie w poniedziałek rano, na mocy umowy o wznowieniu eksportu zboża zablokowanego przez inwazję Rosji na Ukrainę. Porozumienie w tej sprawie podpisały Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ. Eksport zboża w Ukrainy, od jednego z czołowych producentów na świecie, ma pomóc złagodzić globalny kryzys żywnościowy.

Plan jest taki, żeby każdego dnia odpływał jeden statek. Jeśli nic nie pójdzie nie tak, eksport będzie wykonywany właśnie w takim tempie

- powiedział w rozmowie z agencją Reutersa wysoki rangą turecki urzędnik.

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow poinformował, że w tym tygodniu spodziewane są odprawy kolejnych statków z portów w Odessie i Czarnomorsku oraz przyjęcie statków przypływających do tych portów. Pod koniec tygodnia powinien też być otwarty trzeci port - Piwdennyj.

Zełenski: Naszym celem jest zapobieganie globalnemu kryzysowi żywnościowemu 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że zbiory zbóż Ukrainy w tym roku mogą być o połowę mniejsze niż typowe, ze względu na trwającą wojnę z Rosją. "Naszym głównym celem jest zapobieganie globalnemu kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu rosyjską inwazją" - napisał prezydent Ukrainy.

Przypomnijmy, 22 lipca Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podpisali oddzielne, identycznie brzmiące umowy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem.

Wznowienie eksportu zboża jest kluczowe dla wielu regionów świata. Ukraina była dotąd jednym z największych producentów zboża na świecie i są obawy, że blokada spowodowana przez Rosjan mogłaby doprowadzić do kryzysu żywnościowego w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Dzięki utworzonemu korytarzowi możliwy będzie eksport 25 milionów ton ukraińskich zbóż.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: