Pływający pod banderą Sierra Leone masowiec Razoni ma na pokładzie ponad 26 tysięcy ton kukurydzy przeznaczonej dla Libanu. Statek przypłynął przez zachodnią część Morza Czarnego, u wybrzeży rumuńskiej delty Dunaju o godzinie 7:14 czasu GMT, co oznacza, że podróż przebiega zgodnie z ustaleniami.
Po dotarciu do Stambułu statek zostanie poddany inspekcji przed wypłynięciem w kierunku Afryki Północnej do portu w Libanie.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Okręt z ukraińskim zbożem wypłynął z portu w Odessie w poniedziałek rano, na mocy umowy o wznowieniu eksportu zboża zablokowanego przez inwazję Rosji na Ukrainę. Porozumienie w tej sprawie podpisały Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ. Eksport zboża w Ukrainy, od jednego z czołowych producentów na świecie, ma pomóc złagodzić globalny kryzys żywnościowy.
Plan jest taki, żeby każdego dnia odpływał jeden statek. Jeśli nic nie pójdzie nie tak, eksport będzie wykonywany właśnie w takim tempie
- powiedział w rozmowie z agencją Reutersa wysoki rangą turecki urzędnik.
Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow poinformował, że w tym tygodniu spodziewane są odprawy kolejnych statków z portów w Odessie i Czarnomorsku oraz przyjęcie statków przypływających do tych portów. Pod koniec tygodnia powinien też być otwarty trzeci port - Piwdennyj.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że zbiory zbóż Ukrainy w tym roku mogą być o połowę mniejsze niż typowe, ze względu na trwającą wojnę z Rosją. "Naszym głównym celem jest zapobieganie globalnemu kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu rosyjską inwazją" - napisał prezydent Ukrainy.
Przypomnijmy, 22 lipca Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podpisali oddzielne, identycznie brzmiące umowy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem.
Wznowienie eksportu zboża jest kluczowe dla wielu regionów świata. Ukraina była dotąd jednym z największych producentów zboża na świecie i są obawy, że blokada spowodowana przez Rosjan mogłaby doprowadzić do kryzysu żywnościowego w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Dzięki utworzonemu korytarzowi możliwy będzie eksport 25 milionów ton ukraińskich zbóż.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>