USA. Joe Biden znów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Lekarze: Przypadek odbicia

Joe Biden w środę (27 lipca) zakończył izolację i zyskał status ozdrowieńca. Trzy dni później (30 lipca) test na COVID-19 wskazał powrót choroby. "Nadal pracuję i wkrótce wrócę do normalnych obowiązków" - zapewnił prezydent Stanów Zjednoczonych.

Po raz pierwszy COVID-19 u 79-letniego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena został zdiagnozowany 21 lipca. Mimo choroby nie zrezygnował ze swoich obowiązków. Wykonywał je w izolacji, którą zakończył w środę (27 lipca), bowiem w ciągu czterech kolejnych dni wynik na obecność SARS-CoV-2 był negatywny. Jednak, jak przekazał Biały Dom, w sobotę 30 lipca test wskazał na nawrót zakażenia.

Lekarz Kevin O’Connor nazwał to przypadkiem "odbicia", zaobserwowanym u małego odsetka pacjentów przyjmujących lek przeciwwirusowy Paxlovid. Joe Biden uzyskał pozytywny wynik również w poniedziałek (1 sierpnia). "Można się było tego spodziewać" - przytacza "The Guardian" notatkę O’Connora.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szczepienia na COVID-19 trwają. Wśród pierwszych zaszczepionych na świecie są niektórzy politycy i starsze gwiazdy

USA. Joe Biden po raz kolejny ma COVID-19. "Prezydent jest bezobjawowy"

Prezydent Joe Biden ponownie zostanie odizolowany na co najmniej pięć dni. Aktualnie pracuje z rezydencji wykonawczej.

"Nie mam żadnych objawów, ale zamierzam odizolować się dla bezpieczeństwa wszystkich wokół mnie. Nadal pracuję i wkrótce wrócę do normalnych obowiązków" - zapewnił Biden we wpisie na Twitterze. 

"Prezydent jest bezobjawowy. Czuje się dobrze i pracuje w izolacji od rezydencji, aby chronić innych" - napisała z kolei Karin Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu. 

Eksperci podkreślają, że mimo "odbicia" terapia przyniosła zadowalające skutki, a organizm dobrze zareagował na leczenie. Prezydent jest dwukrotnie zaszczepiony oraz otrzymał dwie dawki przypominające. Ponadto, jak zaznaczyli lekarze, Paxlovid, który przyjmuje Joe Biden, znacznie zmniejsza dolegliwości wśród osób z grupy wysokiego ryzyka - podaje "The Guardian".

Joe Biden (zdjęcie ilustracyjne) USA. Joe Biden powiedział, że "ma raka". Biały Dom wyjaśnia

Biden: COVID stanął na przeszkodzie, więc rozmawiałem FaceTime i wysłałem trochę pizzy

Prezydent Joe Biden z powodu choroby i izolacji nie mógł się spotkać m.in. z weteranami wojskowymi i ich rodzinami. Zamieścił na Twitterze wideo, na którym, ubrany w niebieską koszulę i czapkę bejsbolówkę, rozmawia z nimi siedząc na sofie. "COVID stanął na przeszkodzie, więc rozmawiałem z nimi FaceTime i wysłałem trochę pizzy" - napisał 31 sierpnia.

Dyrektor CIA ironicznie o pogłoskach nt. choroby Putina. Dyrektor CIA ironicznie o pogłoskach nt. choroby Putina. "Jest zbyt zdrowy"

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: