Ukraina oskarża Rosję o użycie broni termobarycznej w Ołeniwce. Co to za broń?

Broń termobaryczna sieje ogromne spustoszenie, ludzie umierają w niewyobrażalnym cierpieniu. Rosja, używając jej przeciwko Ukraińcom osadzonym w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce, naruszyła konwencje genewskie, które mówią o humanitarnym traktowaniu jeńców wojennych.

W Ołeniwce w obwodzie donieckim Rosjanie ostrzelali 28 lipca "obóz filtracyjny". Zginęło 53 byłych obrońców Azowstalu. Kremla próbuje zrzucić z siebie winę za atak - twierdzi, że został przeprowadzony z amerykańskich systemów rakietowych HIMARS, co obalili analitycy z Instytutu Badań nad Wojną. Analitycy zaznaczyli, że na terenie więzienia nie znaleziono żadnych śladów tej artylerii. Oznacza to, że Rosja naruszyła konwencje genewskie, które mówią o humanitarnym traktowaniu jeńców wojennych. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Ukraina oskarża Rosję o użycie broni termobarycznej

W niedzielę 31 sierpnia doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak napisał na Twitterze, że w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce, gdzie zginęły dziesiątki ukraińskich jeńców, doszło do wybuchu termobarycznego wewnątrz obiektu. Jak zaznaczył, świadczą o tym analizy zdjęć satelitarnych.

Informacje potwierdził ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin.

Co trzy godziny dowiaduję się, co dzieje się w tym postępowaniu karnym. Wprowadziliśmy teraz międzynarodowych ekspertów. Pragnę poinformować, że ich wstępne wnioski wskazują, że do tego mordu była użyta broń termobaryczna. Oznacza to, że na pewno nie był to ostrzał rakietowy - oni są tego pewni

- napisał Kostin na Telegramie.

Dodał, że toczą się pilne czynności śledcze w sprawie konkretnych osób odpowiedzialnych za zabójstwo jeńców w Ołeniwce. "Istnieją informacje o kilku osobach, ale w tej chwili nie ma niepodważalnych informacji o osobie, która popełniła to przestępstwo. Jak tylko uda nam się uzyskać niepodważalne dowody, ta osoba zostanie powiadomiona o podejrzeniu i może zostać uznana za osobę poszukiwaną za granicą" - przytacza jego post portal tsn.ua.

Atak na obóz w Ołeniwce Doradca Zełenskiego: W Ołeniwce doszło do wybuchu termobarycznego

Broń termobaryczna - co to za broń?

Broń termobaryczna określa szereg różnego rodzaju bomb paliwowo-powietrznych skutecznych w niszczeniu umocnionych obiektów i skupisk wojsk przeciwnika. "Jej działanie polega na wykorzystaniu mieszanki materiałów zapalnych w aerozolu lub pyle, spalających się w czasie mikrosekund i zabijających przez gwałtowny skok ciśnienia i temperatury. Rosja na małą skalę użyła jej podczas pierwszej wojny w Czeczenii (1994-1996), a następnie na dużą skalę w drugiej wojnie (1999-2000)" - podaje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Bomby paliwowo-powietrzne powodują uszkodzenie tkanek miękkich. Ich ofiary giną w niewyobrażalnych cierpieniach.

Charków, Ukraina Zełenski: Rosja przenosi siły na południe Ukrainy, ale to im nie pomoże

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: