Czechy. Strażacy opanowali pożar w Parku Narodowym Czeskiej Szwajcarii

Pożar w Czeskiej Szwajcarii jest pod kontrolą - strażacy będą teraz dogaszać jego ogniska. Do czasu zakończenia działań do swoich domów nie będą mogli wrócić mieszkańcy trzech ewakuowanych wcześniej miejscowości.

Komendant państwowej straży pożarnej Vladimir Vlczek przekazał, że o godz. 20. pożar został zlokalizowany.

To oznacza, że sytuacja jest pod kontrolą. Pożar nie rozprzestrzenia się poza wyznaczony przez nas teren. Wiąże się z tym także zmniejszenie obszaru naszych działań z około tysiąca do sześciuset hektarów

- powiedział Vladimir Vlczek, dziękując wszystkim służbom zaangażowanym w walkę z żywiołem.

W poniedziałek w akcji gaśniczej brało udział ponad tysiąc strażaków, w tym specjalnie wyszkoleni wspinacze docierający do trudno dostępnych ognisk pożaru. Z powietrza wspierało ich pięć samolotów i 18 śmigłowców, w tym helikoptery z Niemiec i Słowacji.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Po południu niemieckie śmigłowce zostały odwołane z rejonu Czeskiej Szwajcarii i skierowane do gaszenia pożaru lasu po niemieckiej stronie granicy. Czescy strażacy skoncentrują się teraz na dogaszaniu ognisk, co może potrwać kilka dni.

Pożar w Czeskiej Szwajcarii. Polscy strażacy wrócili do kraju

Polska grupa ratownicza zakończyła swoje działania w Czeskiej Szwajcarii w sobotę. W niedzielę do kraju wrócił śmigłowiec S-70i Black Hawk.

W ciągu pięciu dni polscy strażacy i policjanci wykonali 16 lotów, spędzając w powietrzu 39 godzin. Wykonali 489 zrzutów z wykorzystaniem podwieszanego zbiornika Bambi Bucket - łącznie niemal półtora tysiąca ton wody.

Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Ogień objął tereny przy granicy z Niemcami

Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria jest największym pożarem lasu w historii Republiki Czeskiej. Ogień zauważono po raz pierwszy w niedzielę 24 lipca. W kolejnych dniach pożar rozprzestrzenił się i objął także las po niemieckiej stronie granicy. Do akcji gaśniczej ściągnięto w rejon Hrzenska w północno-zachodnich Czechach jednostki z całego kraju.

Zobacz wideo Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającymi się pożarami w trudno dostępnym terenie Czeskiej Szwajcarii
Więcej o: