Biden gotów do negocjacji ws. broni jądrowej, Putin: "W wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców"

- Stany Zjednoczone są gotowe do negocjacji nowego porozumienia o redukcji broni atomowej - poinformował Joe Biden. Prezydent USA wskazał, że Rosja powinna zademonstrować, że jest gotowa do negocjacji. " W wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców" - odpowiada w liście Putin. Obecna umowa New START wygasa w 2026 roku.

"Moja administracja jest gotowa, by negocjować nowe warunki kontroli zbrojeń" - przekazał  Joe Biden w oświadczeniu z okazji odbywającej się 10. konferencji przeglądowej traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Jak dodał warunki te mogłyby zastąpić te obowiązujące w ramach traktatu New Start, który został podpisany między Rosją a USA i wygaśnie w 2026 roku. "Ale negocjacje wymagają partnera, który działa w dobrej wierze" - dodał.

Prezydent USA stwierdził, że Rosja powinna zademonstrować, że jest gotowa do negocjacji.

Brutalna i niesprowokowana agresja Rosji w Ukrainie zburzyła pokój w Europie oraz stanowi atak na fundamentalne zasady ładu międzynarodowego. Rosja powinna pokazać, że jest gotowa do wznowienia negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi

 - oświadczył Biden.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent USA wezwał również Chiny do rozpoczęcia rozmów w sprawie podobnych ograniczeń dotyczących broni jądrowej. - Nie ma żadnych korzyści dla naszych narodów, ani dla świata, by opierać się znaczącemu zaangażowaniu w sprawie kontroli zbrojeń i nierozprzestrzeniania broni jądrowej - stwierdził Biden.

Władimir Putin: W wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców

List do uczestników konferencji skierował również Władimir Putin. Prezydent Rosji stwierdził, że w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców. Przekazał, że taki rodzaj wojny nigdy nie powinien być rozpętany. "My opowiadamy się za równym i niepodzielnym bezpieczeństwem dla wszystkich członków społeczności światowej" - napisał.

Zobacz wideo Komorowski: Po 1989 roku NATO zlikwidowało arsenały broni taktycznej. Rosjanie je utrzymali

Podczas konferencji Putin zapewnił, że jego kraj stosuje się do zapisów traktatu.

Jako państwo będące stroną i jednym z depozytariuszy układu, Rosja konsekwentnie przestrzega litery i ducha traktatu. Nasze zobowiązania wynikające z umów dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie redukcji i ograniczenia broni również zostały w pełni wypełnione

- przekazał Putin.

W oświadczeniu prezydent Rosji dodał, że traktat jest jednym z kluczowych elementów międzynarodowego systemu bezpieczeństwa. "Wszystkie kraje, które spełniają wymagania traktatu, powinny mieć prawo dostępu do pokojowego atomu bez żadnych dodatkowych warunków" - stwierdził Władimir Putin.

Czym jest traktat New Start?

New Start to dwustronny traktat międzynarodowy podpisany pomiędzy USA a Rosją w 2010 roku i przedłużony w 2021. Umowa nakłada na oba państwa limit rozmieszczenia 1550 strategicznych głowic jądrowych, a także ich środków przenoszenia.

26 stycznia 2021 roku Biden i Putin uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że przedłużą traktat o kolejne pięć lat. Następnego dnia rosyjska Duma zagłosowała za oficjalnym przedłużeniem traktatu. W lutym 2021 roku sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił, że USA formalnie zgodziły się na przedłużenie traktatu do 2026 roku.

Więcej o: