Były współpracownik Putina w szpitalu. "Nie sądzę, by chodziło o zatrucie"

Anatolij Czubajs, były współpracownik Władimira Putina trafiła na oddział intensywnej terapii jednego z europejskich szpitali. Wiadomość podała w niedzielę wieczorem Ksenia Sobczak, rosyjska dziennikarka i przyjaciółka rodziny. W poniedziałek ustalenia potwierdziły dwa niezależne źródła. Powodem hospitalizacji jest rzadka choroba immunologiczna.

Anatolij Czubajs jest przekonany, że cierpi na zespół Guillain-Barre, chorobę spowodowaną przez układ odpornościowy uszkadzający obwodowy układ nerwowy. W niektórych przypadkach pojawia się stan zagrożenia życia, taki jak poważne trudności w oddychaniu lub skrzepy krwi.

Dochodzenie europejskiej agencji wywiadowczej

Pierwsze źródło, które cytuje Reuters, potwierdza diagnozę. "Lekarze mówią, że znaleźli go na czas" - mówi anonimowy rozmówca agencji.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dyner (PISM): Wciąż nie wiemy, co siedzi w głowach najwyższych elit władzy Federacji Rosyjskiej [Q&A Gazeta.pl]

Sprawę hospitalizacji byłego współpracownika Władimira Putina bada europejska agencja wywiadowcza. Na razie żadne ustalenia nie są podawane. Niektóre media i działacze rosyjskiej opozycji przypuszczali, że Czubajs mógł zostać otruty. Inne źródło oceniło jednak, że "nie sądzi, żeby chodziło o otrucie". "Nadal jest na oddziale intensywnej terapii" - podał informator Reutersa. U boku Czubajsa jest jego żona Avdotya Smirnova. 

O chorobie polityka i przedsiębiorcy po raz pierwszy poinformowała rosyjska reporterka i działaczka polityczna Ksenia Sobczak. Nie można jednak było od razu skontaktować się z jego rodziną, by uzyskać komentarz. Nie wiadomo też, gdzie dokładnie w Europie Rosjanin jest hospitalizowany.

Kreml życzy szybkiego powrotu do zdrowia

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wiadomość o chorobie Czubajsa jest smutna i "życzy mu szybkiego powrotu do zdrowia".

Anatolij Czubajs jest znany jako architekt rosyjskiej transformacji gospodarczej po upadku ZSRR. Pełnił funkcję m.in. ministra finansów i wicepremiera za rządów Borysa Jelcyna. Jak zaznacza Bloomberg, to dzięki niemu Władimir Putin dostał swoją pierwszą pracę na Kremlu, w administracji prezydenta. Czubajs wspierał również Putina początkowo w przejęciu władzy w Rosji. Prezydent mianował go doradcą ds. klimatycznych.

23 marca polityk zrezygnował ze swojego stanowiska i opuścił Rosję. Przestał również pełnić funkcję specjalnego przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. stosunków z organizacjami międzynarodowymi dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: