Wojna w Ukrainie. Rosja zmienia kierunek ofensywy. Przerzuca wojska ze wschodu na południe

Rosja prawdopodobnie przeniesie znaczną część swoich wojsk ze wschodniej do południowej Ukrainy - wynika z komunikatów ukraińskich Sił Zbrojnych oraz brytyjskiego resortu obrony. Ma mieć to związek z brakiem znaczących postępów w Donbasie.

Trwają walki w Donbasie w Ukrainie, najintensywniejsze działania bojowe prowadzone są w okolicach Bachmutu. Jednocześnie Rosjanie przegrupowują i wzmacniają swoje siły na południowym odcinku frontu.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Ukraina. Rosjanie przegrupowują siły w kierunku Krzywego Rogu na południu kraju

Jak wynika z porannego (1 sierpnia) raportu sztabu generalnego ukraińskich Sił Zbrojnych, Rosjanie przegrupowują swoje siły w kierunku Krzywego Rogu na południu. O rosyjskiej aktywności na południowym odcinku frontu informował też prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że rosyjska armia stara się obecnie wzmocnić pozycje w okupowanych regionach południa. Podkreślił, że część sił ze wschodu Rosjanie przerzucają do obwodu chersońskiego i zaporoskiego.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

System rakietowy High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) HIMARS-y zniszczyły 40 rosyjskich wagonów z amuniacją i sprzętem wojskowym

Wojna w Ukrainie. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii: Rosja zidentyfikowała front zaporoski jako wrażliwy obszar

"W ciągu ostatnich czterech dni Rosja kontynuowała próby taktycznych ataków na oś Bachmutu na północny wschód od Doniecka, osiągając jedynie powolne postępy. Jak poinformowały władze ukraińskie w zeszłym tygodniu, Rosja prawdopodobnie przeniesie znaczną część swoich sił z północnego sektora Donbasu do południowej Ukrainy" - napisało w poniedziałkowym (1 sierpnia) komunikacie brytyjskie ministerstwo obrony. Zdaniem tego resortu, w związku z brakiem przełomu w realizowanym od kwietnia planie Rosja "prawdopodobnie koryguje projekt swojej ofensywy w Donbasie". "Prawdopodobnie zidentyfikowała swój front zaporoski jako wrażliwy obszar, wymagający wzmocnienia" - czytamy.

Ukraińskie siły odparły natarcia Rosjan w kierunku Sołedaru i Werszyny. Kolejny odcinek działań szturmowych Rosjan w Donbasie, to kierunek Awdijewki. Tam Rosjanie prowadzili nieudany szturm w okolicach wsi Pisky. Rosjanie atakują obiekty cywilne. Ostrzeliwane były miasta w Donbasie. W nocy trwał też zmasowany atak na Mikołajów na południu kraju.

Wojna w Ukrainie. Walki w regionie Charkowa, 19 lipca 2022 r. Rosyjski żołnierz dzwoni z niewoli do żony. "Nie mam czasu" [WIDEO]

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: