Łotwa zdecydowała o zawieszeniu umowy o małym ruchu granicznym z Rosją

Rząd Łotwy podjął decyzję o zawieszeniu umowy z Rosją o uproszczonym przekraczaniu granicy dla obywateli rosyjskich, którzy mieszkają na terenach przygranicznych - podaje Radio Swoboda. Decyzja wchodzi w życie 1 sierpnia. Umowa obowiązywała od 2010 roku.

Władze Łotwy tłumaczą to faktem, że Rosja zamknęła konsulat Łotwy w Pskowie. Była to jedyna placówka dyplomatyczna, która wydawała Rosjanom zezwolenia na przekraczanie granicy. Umowa o małym ruchu granicznym obowiązywała od 2010 roku - podaje Radio Swoboda.

Zobacz wideo

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wcześniej Łotwa zaprzestała wydawania wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej i ogłosiła odwołanie swojego ambasadora z Rosji. Była to odpowiedź na rosyjską zbrojną inwazję na Ukrainę.

W niedzielę łotewska Państwowa Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że dostrzega zagrożenia związane z masową relokacją rosyjskich dziennikarzy do swojego kraju. Od końca lutego ponad 200 pracowników mediów z Federacji Rosyjskiej przeniosło się na tereny graniczne.

Okładka 'Sieci' 1 sierpnia 2022 Glapiński mówi o planie Niemiec na Tuska. Fala komentarzy w sieci. "Niedowierzanie"

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie

Najintensywniejsze działania bojowe prowadzone są w okolicach Bachmutu w Donbasie. Jednocześnie Rosjanie przegrupowują i wzmacniają swoje siły na południowym odcinku frontu.

Jak wynika z porannego raportu sztabu generalnego ukraińskich Sił Zbrojnych, Rosjanie przegrupowują swoje siły w kierunku Krzywego Rogu na południu. O rosyjskiej aktywności na południowym odcinku frontu informował też prezydent Wołodymyr Zełenski.

Jak zaznaczył, obecnie rosyjska armia stara się wzmocnić swoje pozycje w okupowanych regionach południa. Podkreślił, że część sił ze wschodu Rosjanie przerzucają do obwodu chersońskiego i zaporoskiego.

Flagi Kosowa i Serbii. Władze Kosowa przesunęły datę wprowadzenia nowego prawa dla Serbów

Jak wynika z porannego raportu sztabu generalnego ukraińskich Sił Zbrojnych, Rosjanie ostrzeliwali ukraińskie pozycje niemal na całej linii frontu. Natomiast lądowe działania szturmowe prowadzili w Donbasie - w kierunku miasta Bachmut.

Trwają też walki w okolicach Bachmutu. Ukraińskie siły odparły natarcia Rosjan w kierunku Sołedaru i Werszyny. Kolejny odcinek działań szturmowych Rosjan w Donbasie, to kierunek Awdijewki. Tam Rosjanie prowadzili nieudany szturm w okolicach wsi Pisky.

Rosjanie atakują obiekty cywilne. Ostrzeliwane były miasta w Donbasie. W nocy trwał też zmasowany atak na Mikołajów na południu kraju

Więcej o: