Brytyjski wywiad o Łukaszence: Coraz bardziej zależny od Rosji. "Nie istnieje bez Putina"

Brytyjski wywiad wojskowy w swoim codziennym raporcie dotyczącym wojny w Ukrainie ocenił, że białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka jest coraz bardziej zależny od Władimira Putina. Raport komentował białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz, który stwierdził, że Łukaszenka nie może już nawet pozwolić na udawanie, że jest samodzielny.

Brytyjski wywiad wojskowy podaje, że Alaksandr Łukaszenka staje się coraz bardziej zależny od Rosji. W codziennym raporcie na temat wojny na Ukrainie Brytyjczycy skupili się na roli tego polityka i Białorusi w wojnie w Ukrainie.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Brytyjski wywiad: Reżim Łukaszenki staje się coraz bardziej autorytarny

Jak przypomina brytyjski wywiad, w miniony czwartek z terytorium Białorusi wystrzelono na Ukrainę 20 pocisków. "Wcześniej z tego kraju wychodził główny napór przy nieudanej inwazji na Kijów w lutym" - przypomina.

Brytyjczycy wskazują, że Alaksandr Łukaszenka podąża za wskazaniami Rosji w wojnie toczącej się w Ukrainie. Przypominają, że 21 lipca apelował on do Zachodu, by ten spełnił żądania Moskwy. Taka postawa pozwoliłaby - według niego - zakończyć wojnę.

Atak na obóz w Ołeniwce. Zdjęcie satelitarne wykonane po zdarzeniuWojna w Ukrainie. Są zdjęcia satelitarne sprzed i po ataku w Ołeniwce

Brytyjski wywiad wojskowy dodaje, że reżim Alaksandra Łukaszenki staje się coraz bardziej autorytarny. Świadczy o tym między innymi wprowadzenie kary śmierci także za "przygotowywanie ataków terrorystycznych" "Jego narastające i bezpodstawne oskarżenia w sprawie rzekomych planów Zachodu wobec Ukrainy i Białorusi pokazują, że prawdopodobnie stał się całkowicie zależny od Rosji" - napisano w dokumencie.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Białoruski opozycjonista: Łukaszenka

- Alaksandr Łukaszenka jest całkowicie uzależniony od Władimira Putina - potwierdza taką ocenę sytuacji białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz. W jego ocenie "Łukaszenka stracił zdolność samodzielnego funkcjonowania w polityce krajowej i zagranicznej i nie istnieje bez Władimira Putina".

- Myślę, że to się stało po roku 2020, gdy na Białorusi brutalnie zostały stłumione wystąpienia opozycji - stwierdził białoruski opozycjonista. Aleś Michalewicz podkreślił, że obecnie Alaksandr Łukaszenka nie może sobie pozwolić nawet na udawanie, że jest samodzielny.

Zdjęcie z profilu Michaiła RazwożajewaUkraina oskarżona o atak na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Na Białorusi prześladowani i zamykani w więzieniach są wszyscy, którzy sprzeciwiają się reżimowi i potępiają wojnę w Ukrainie. Obrońcom praw człowieka, niezależnym dziennikarzom i działaczom opozycji grożą wysokie wyroki, w tym kara śmierci.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: