Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Niemieckie MSZ: Ponosimy odpowiedzialność za zbrodnie

"Rząd RFN przywiązuje wielką wagę do upamiętnienia ofiar zbrodni niemieckich w Polsce, ponosząc za nie odpowiedzialność" - przekazało Polskiej Agencji Prasowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec. Komentarz dotyczył kwestii upamiętnienia ofiar Powstania Warszawskiego. W poniedziałek mija 78. rocznica jego wybuchu.

"Rząd Republiki Federalnej Niemiec przywiązuje wielką wagę do upamiętnienia ofiar zbrodni niemieckich w Polsce, ponosząc za nie odpowiedzialność. Wyraża to m.in. potwierdzony w umowie koalicyjnej plan stworzenia miejsca pamięci i spotkań z Polakami w Berlinie" - czytamy w komunikacie MSZ Niemiec przesłanym PAP.

W poniedziałek przedstawiciele niemieckich placówek dyplomatycznych w Polsce będą brali udział w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku w uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego.

Poza tym, na siedzibach tych placówek niemieckie flagi zostaną opuszczone do połowy masztu.

Już przed kilkunastoma dniami ambasador Niemiec Thomas Bagger odwiedził wraz z Wandą Traczyk-Stawską Cmentarz Powstańców Warszawy, gdzie, jak przekazał na Twitterze, "oddał hołd ofiarom cywilnym i żołnierzom, zamordowanym przez Niemców w 1944 r.".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Bagger pojawił się także w Muzeum Powstania Warszawskiego. "Wizyta była dla mnie bardzo emocjonalnym osobistym przeżyciem. Bezmiar zła i cierpienia wyrządzonego Warszawie przez Niemców powinien być przestrogą dla przyszłych pokoleń" - pisał w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

Powstanie Warszawskie. 78. rocznica

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Upadło po 63 dniach zaciętych walk wobec olbrzymiej przewagi wroga, wyczerpania amunicji i żywności. Około 2:00 w nocy z 2 na 3 października w Ożarowie Mazowieckim został podpisany akt kapitulacji.

W przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w niedzielę o godz. 18.00 na placu Krasińskich przy pomniku PW zacznie się uroczysta msza święta polowa w intencji Ojczyzny, Powstańców Warszawskich i mieszkańców Stolicy. Odprawi ją biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz Planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. O godz. 19 rozpocznie się Apel Pamięci - zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: