Zegarek Hitlera sprzedany za 1,1 mln dolarów. Kontrowersyjna aukcja w USA

W Stanach Zjednoczonych sprzedano zegarek, który miał należeć do Adolfa Hitlera. Zwycięzca aukcji zapłacił za niego 1,1 mln dolarów.

Zegarek, wylicytowany przez kolekcjonera to dzieło marki Huber. Widać na nim swastykę oraz wygrawerowane inicjały Adolfa Hitlera. Miał trafić w ręce przywódcy nazistów jeszcze w 1933 roku, w ramach prezentu urodzinowego. Przeciw aukcji protestowali przywódcy żydowscy.

Zobacz wideo Wiadomości Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

USA. Zegarek Hitlera sprzedany za 1,1 mln dolarów

W 1945 roku francuscy żołnierze mieli zabrać zegarek z alpejskiej rezydencji Hitlera z Berghofu. Następnie przechodził on z pokolenia na pokolenie. Dokumenty dostarczone przez dom aukcyjny wskazują, że brakuje dowodów na to, kto był właścicielem zegarka. Jednak specjaliści twierdzą, że niemal na pewno należał on do Adolfa Hitlera. O sprzedaży zegarka poinformowało na Twitterze BNN News.

Opublikowane listy lekarza Adolfa Hitlera"Byłem lekarzem, nie mordercą". Niepublikowane listy lekarza Hitlera

Kontrowersyjna aukcja. Sprzeciwiali się jej przywódcy żydowscy

Aukcja spotkała się ze sprzeciwem żydowskich przywódców - 34 z nich podpisało list, w którym nazwało ją "odrażającą", wzywając do wycofania zegarka z licytacji, poinformowało BBC.

Zegarek nie był jedynym przedmiotem związanym z nazistami wystawionym do licytacji - na aukcji można było też zdobyć sukienkę należącą do Ewy Braun, żony Hitlera. Dom aukcyjny wystawił także na licytację zdjęcia nazistów oraz żółtą tkaninę z gwiazdą Dawida i napisem "Jude". W ten sposób naziści kazali "oznaczać" się Żydom, żeby później izolować ich i nękać.

'Polscy neonaziści'. Reportaż 'Superwizjera' TVN o urodzinach Adolfa Hitlera"Urodziny Hitlera" z finałem w sądzie. Uczestnicy uznani za winnych

Organizatorem aukcji było Alexander Historical Auctions w Maryland.

***********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: