Brytyjski wywiad: Rosjanie przygotowują referendum na wschodzie Ukrainy. Duża presja Kremla

Brytyjski wywiad poinformował, że Rosjanie przygotowują referendum na okupowanych terenach wschodniej Ukrainy. Według ustaleń Brytyjczyków ma ono zostać przeprowadzone jeszcze w tym roku. Okupanci kontynuują też ataki na obiekty cywilne. Minionej doby na Nikopol spadło 80 rakiet Grad.

Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia referendum na okupowanych terenach południowej Ukrainy - poinformował brytyjski wywiad. Według Brytyjczyków Moskwa ma naciskać na zwiększenie kontroli nad okupowanymi regionami. 

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Brytyjski wywiad: Rosyjskie referendum jeszcze w tym roku

Jak czytamy, Moskwa chce zwiększyć kontrolę nad terenami na południu Ukrainy, które zajęły wojska rosyjskie. Dlatego Kreml ma zwiększać presję wywieraną na władze rosyjskie okupowanych regionów. Zdaniem Brytyjczyków referendum w sprawie przyłączenia południowej Ukrainy do Rosji ma być przeprowadzone jeszcze w tym roku. Obecnie Rosjanie mają zmuszać miejscową ludność ukraińską do ujawniania swoich danych osobowych, aby przygotować spis wyborczy.

Brytyjski wywiad ustalił ponadto, że Ukrainie udało się odeprzeć rosyjskie ataki na niewielką skalę z dawno ustalonej linii frontu w pobliżu Doniecka. Z kolei Rosjanie zbudowali dwa mosty pontonowe i system promowy w Chersoniu, które mają zapewnić łączność z miastem. W ostatnim czasie Ukraińcy uszkodzili trzy mosty prowadzące do Chersonia, które Rosjanie wykorzystywali do transportu broni.

Antony BlinkenSekretarz stanu USA rozmawiał z Ławrowem, pierwszy raz od wybuchu wojny

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. Kolejne ataki Rosjan na obiekty cywilne 

Rosjanie kontynuują ataki na obiekty cywilne. Za pomocą artylerii i lotnictwa ostrzeliwują miasta i wsie w Donbasie. Rosyjskie rakiety spadły też m.in. na Charków, oraz Nikopol i Mikołajów na południu kraju.

Jak informują władze obwodu donieckiego, minionej doby Rosjanie za pomocą ostrzałów zabili tam sześciu cywilów. Ranili 15. W sobotę rano ostrzelane zostały m.in. Krasnohoriwka, Słowiańs i Siewiersk.

W nocy ostrzelany został Mikołajów na południu kraju. Rosyjskie rakiety trafiły tam w bloki mieszkalne. Co najmniej jeden cywil nie żyje, a sześciu zostało rannych.

W sobotę Hutę Stalowa Wola opuścił konwój ośmiu samobieżnych haubic 'Krab'Osiem armatohaubic Krab gotowych do przekazania Ukrainie

Około 80 rakiet Grad spadło w nocy także na Nikopol w obwodzie Dniepropietrowskim. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne.

Rosyjskie rakiety S-300 spadły na niemal półtoramilionowy przed wojną Charków. Zniszczyły tam m.in. budynek szkoły.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: