Sekretarz stanu USA rozmawiał z Ławrowem, pierwszy raz od wybuchu wojny. "Szczerze i bezpośrednio"

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow odbyli w piątek pierwszą od wybuchu wojny w Ukrainie rozmowę telefoniczną. Jednym z głównych wątków rozmowy była propozycja Amerykanów dotycząca wymiany więźniów. Na razie nie wiadomo, jakie jest stanowisko Rosji w tej kwestii. Rosyjski resort apeluje jedynie o prowadzenie rozmów w ramach "cichej dyplomacji".

Stany Zjednoczone domagają się od Rosji uwolnienia dwójki Amerykanów - Brittney Griner i Paula Whelana.

Paul Whelan jest przetrzymywany w Rosji od czterech lat za rzekome szpiegostwo. W 2020 r. usłyszał wyrok 16 lat więzienia. Z kolei amerykańska koszykarka Brittney Griner została zatrzymana w lutym na lotnisku w Moskwie za posiadanie wkładów do waporyzatora zawierających olej haszyszowy (ekstrakt z marihuany). Gwieździe ligi WNBA grozi do 10 lat więzienia.

Przed kilkoma dniami Departament Stanu USA poinformował o "istotnej propozycji" przedstawionej Rosjanom. Według nieoficjalnych doniesień CNN Amerykanie zaproponowali Moskwie przekazanie rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta, który dekadę temu został skazany przez nowojorski sąd na karę 25 lat więzienia i 15 milionów dolarów grzywny.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Rozmawiałem z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych [Siergiejem - red.] Ławrowem. Odbyliśmy szczerą i bezpośrednią rozmowę. Naciskałem Kreml, aby zaakceptował istotną propozycję, którą wysunęliśmy w kwestii Paula Whelana i Brittney Griner - przekazał w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Jak zaznaczył, "podkreślił też, że świat oczekuje od Rosji wypełnienia zobowiązań wynikających z porozumienia, jakie zawarła z Ukrainą, Turcją i ONZ w sprawie dostaw zboża z Ukrainy".

- Wyjaśniłem również ministrowi spraw zagranicznych Ławrowowi, że w świetle ostatnich oświadczeń Kremla dotyczących ich planów dalszej aneksji ukraińskiego terytorium (...) te plany nigdy nie zostaną zaakceptowane. Świat nie uzna aneksji. Jeśli Rosja będzie realizowała swoje plany, nałożymy na Rosję dodatkowe znaczące koszty. Będziemy też nadal stać po stronie Ukrainy, wspierać jej zdolność do samoobrony, obciążać Rosję kosztami do czasu zakończenia agresji - mówił Antony Blinken.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy sekretarz stanu USA odmówił przytoczenia reakcji Siergieja Ławrowa na propozycję dotyczącą uwolnienia Amerykanów. - Nie mogę ocenić, czy według mnie coś jest mniej lub bardziej prawdopodobne, ale ważne było, aby usłyszał o tym bezpośrednio ode mnie - mówił Blinken.

Zobacz wideo Zobacz także: Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

MSZ Rosji: Zalecamy powrót do profesjonalnego dialogu, bez przecieków

Oświadczenie w sprawie rozmowy Blinkena i Ławrowa wydało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Podkreślono, że do rozmowy doszło z inicjatywy strony amerykańskiej.

Rosyjski minister, nawiązując do wojny w Ukrainie, stwierdził m.in., że pomoc wojskowa ze strony państw zachodnich "tylko przedłuża agonię Kijowa poprzez przeciągnięcie konfliktu i zwiększenie liczby ofiar". Krytycznie odniósł się też do nakładanych na Rosję sankcji.

Wiktor But. Ekstradycja z Tajlandii do Stanów Zjednoczonych, 2010 r.Nieoficjalnie: Amerykanie chcą oddać Rosjanom handlarza bronią

"Jeśli chodzi o potencjalną wymianę więźniów między krajami, Ławrow zdecydowanie zalecił powrót do profesjonalnego dialogu w ramach "cichej dyplomacji" bez żadnych wątpliwych przecieków medialnych" - stwierdzono lakonicznie w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Jak podaje nieoficjalnie Reuters, Rosjanie oprócz Wiktora Buta domagają się również przekazania Wadima Krasikowa, który odsiaduje w Niemczech wyrok dożywocia za zabójstwo czeczeńskiego dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: