Wojna w Ukrainie. Osiem armatohaubic Krab gotowych do przekazania. Walki w okolicach Słowiańska

Wojska ukraińskie odparły rosyjskie ataki w pobliżu Słowiańska w regionie Donieckim - poinformował Sztab Generalny Ukrainy. Ukraińskie dowództwo podsumowało sytuację na froncie za ubiegłą dobę. Tymczasem Polska przygotowała osiem armatohaubic Krab z podpisanego w czerwcu kontraktu z Ukrainą. Sprzęt jest już gotowy do przekazania odbiorcy.

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej osiem armatohaubic Krab czeka na dopełnienie ostatnich formalności i zostaną przetransportowane do Ukrainy. Obecnie w Polsce kończą się kolejne szkolenia żołnierzy z ukraińskiej armii, którzy będą obsługiwać armatohaubice.

Osiem Krabów dla ukraińskiej armii nie będzie przekazane w ramach wsparcia, jakiego polski rząd udziela Ukrainie. To realizacja umowy międzyrządowej, jaką Polska i Ukraina zawarły w Kijowie na początku czerwca. Kontrakt jest wart ponad 3 miliardy złotych i zakłada wyprodukowanie przez Hutę Stalowa Wola dla ukraińskiej artylerii około 60 Krabów oraz dodatkowych wozów.

Pierwsze 18 sztuk armatohaubic Krab trafiło z Polski do Ukrainy - w ramach wsparcia militarnego - w maju. Sprzęt ten był przekazany z zasobów polskiego wojska.

Sztab Generalny Ukrainy: Odparte rosyjskie ataki w pobliżu Słowiańska

Najcięższe walki toczą się w regionie donieckim. Rosjanie próbowali zdobyć między innymi miejscowość Dmytriwka, położoną na południowy zachód od Słowiańska, ale zostali powstrzymani przez wojska ukraińskie. Walki trwają w okolicach Bachmutu.

Wojska rosyjskie szturmują miejscowości: Semyhirja, Zajcewe i Werszyna. Ukraińcy powstrzymali atak na Trawnewe. Walki trwają także o miasto Krasnohoriwka i wieś Pawliwka, położone w pobliżu Doniecka.

Sztab Generalny poinformował, że charakter działań grupy Rosjan nie zmienił się w ostatnim czasie. Kontynuują ostrzał i naloty na obiekty wojskowe i cywilne na terenie Ukrainy. W ciągu ostatniej doby zbombardowali między innymi cele w Charkowie oraz miejscowości w regionach zaporoskim i chersońskim.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"
Więcej o: