Ukraina jest gotowa do wysłania pierwszych statków ze zbożem. W porcie w Odessie czeka 17 jednostek

Wołodymyr Zełenski zapewnia, że Ukraina jest gotowa do eksportu zboża i czeka tylko na sygnał partnerów. Ukraiński prezydent wizytował w piątek port w Odessie, w którym trwa załadunek ukraińskiego ziarna.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że jako pierwsze mają popłynąć statki, które już były załadowane zbożem, ale rosyjska wojna uniemożliwiła wypłynięcie z portu. W Odessie trwa załadunek kolejnych statków. Ukraiński prezydent zaznaczył, że port pracuje i Ukraina jest w pełni gotowa do rozpoczęcia eksportu. Jak dodał, ta informacja została przekazana partnerom w Turcji i ONZ. Ukraiński minister infrastruktury jest z nimi w stałym kontakcie.

Ukraina gotowa wznowić eksport zboża z portu w Odessie

Czekamy na sygnał, że możemy zaczynać. Eksport powinien rozpocząć się dziś lub jutro

- zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas wizyty władz Ukrainy w porcie w Odessie minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow również zapewnił gotowość Ukrainy do eksportu zboża.

Mamy nadzieję, że dziś otrzymamy potwierdzenie z ONZ dotyczące proponowanego korytarza, którym statki przepłyną przez Morze Czarne w kierunku Bosforu, a potem będziemy gotowi do startu. Mam nadzieję, że pierwsze statki odpłyną z naszych portów przed końcem tego tygodnia

- zadeklarował Kubrakow.

W porcie w Odessie znajduje się 17 statków załadowanych ukraińskim zbożem. Ogółem Ukraina posiada około 20 milionów ton ziarna. Bez niego niektórym regionom świata grozi kryzys żywnościowy.

Rosja blokuje transport ukraińskiego zboża

Martin Griffiths, odpowiedzialny w ONZ za pomoc humanitarną, wyraził nadzieję, że już w piątek wypłynie pierwszy transport zboża z ukraińskich portów. Przyznał jednak, że ciągle trwają prace nad kluczowymi kwestiami, dotyczącymi bezpiecznego ruchu statków. Martin Griffiths powiedział, że wojskowi z Turcji, Rosji i Ukrainy pracują z przedstawicielami ONZ w centrum koordynacyjnym w Stambule nad ustaleniem procedur, dotyczących realizacji porozumień, zawartych przed tygodniem.

Zobacz wideo Katarzyna Kasia: Wojna to nie są triumfy generałów, to jest cierpienie cywili
To są szczegółowe negocjacje dotyczące porozumienia, ale bez ustalenia procedur nie będziemy mogli zapewnić statkom bezpiecznego przejścia

- powiedział Martin Griffiths dodając, że procedury muszą być jasne i zrozumiałe także dla sektora komercyjnego.

Rozmowa na linii Blinken - Ławrow. Tematem: transport ukraińskiego zboża

Transport ukraińskiego zboża był również temat rozmów pomiędzy sekretarzem stanu USA  Antonym Blinkenem a ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Blinken miał przypomnieć rosyjskiemu dyplomacie, że świat oczekuje od Rosji wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z zawartej w Turcji umowy z Ukrainą w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.

Była to pierwsza rozmowa pomiędzy dyplomatami od początku wojny w Ukrainie.

Eksport jest blokowany przez rosyjską marynarkę wojenną. Tydzień temu Rosja zobowiązała się wobec Turcji i ONZ, że odblokuje ukraińskie porty.

Więcej o: