Administracja w Pekinie zamieściła na oficjalnej stronie rządowej obszerny komunikat po rozmowie Xi Jinpinga i Andrzeja Dudy. Zaczyna się od wspomnienia wizyty prezydenta Polski na ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie na początku tego roku. Podkreślono "przyjacielską wymianę i promowanie stosunków dwustronnych". Chińczycy dużo miejsca w komunikacie poświęcili relacjom handlowym, eksportowi polskich towarów i "pielęgnowaniu tradycyjnej przyjaźni między Chinami a Polską".
Na końcu zamieszczono zaledwie jedno zdanie dotyczące wojny w Ukrainie. "Obaj szefowie państw wymienili również poglądy na temat kryzysu ukraińskiego".
Tymczasem Kancelaria Prezydenta RP w swoim komunikaci podkreśliła, że "rozmowa zainicjowana przez stronę chińską trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".
O tym, że oświadczenie Chin różni się od informacji opublikowanej przez Kancelarię Prezydenta RP napisał także Krzysztof Pawliszak (tłumacz, który zajmuje się Chinami) na Twitterze. "Dwa zupełnie różne komunikaty po rozmowie telefonicznej Xi z Dudą. W chińskim o Ukrainie zaledwie jedno zdanie o 'wymianie poglądów na temat kryzysu w Ukrainie', podczas gdy z polskiej wynika, że wojna w Ukrainie była głównym tematem (poszanowanie suwerenności i integralności, współpraca)" - napisał ekspert.
Komunikat chińskiej agencji informacyjnej Xinuhua nie zawiera ani jednego zdania o Ukrainie. Przekaz skupił się na kwestiach związanych ze współpracą Polski i Chin, m.in. w handlu. Xi Jinping miał zapewnić Andrzeja Dudę, że Pekin pozytywnie odnosi się do rosnącej liczby produktów dobrej jakości na chińskim rynku i sam zachęca chińskie firmy do inwestowania w Polsce.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z tym tekstem, prezydent Chin wyraził również nadzieję, że Polska może aktywnie wspierać rozwój stosunków chińsko-europejskich i chronić ogólne interesy obu stron - podają media w Pekinie. Dalej w komunikacie czytamy, że Xi wymieniał kolejne mechanizmy współpracy na linii Pekin - Warszawa: Międzyrządowy Komitet Współpracy Chiny - Polska, wspólna komisja gospodarcza i handlowa. "Te działania przyspieszą budowę Inicjatywy Pasa i Szlaku i pogłębią współpracę w takich dziedzinach, jak gospodarka, handel i łączność" - czytamy na stronie chińskiej agencji informacyjnej Xinuhua.
Ponadto tematem piątkowej rozmowy telefonicznej na linii Pekin-Warszawa, zgodnie z informacjami azjatyckich mediów, było szybkie uruchomienie rynku hurtowego produktów rolnych Chiny-Kraje Europy Środkowej i Wschodniej (CEEC).
O wojnie w Ukrainie nie wspomina też lakoniczny wpis na Twitterze Ambasady Chin w Polsce. Ten komunikat skupia się na wzajemnych relacjach polsko-chińskich, "przyjaźni i partnerstwie strategicznym".
"Bardzo się cieszę z rozmowy z Przewodniczącym Xi Jinpingiem. Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym, omówiliśmy relacje [Polski i Chin - przyp. red.] których rozwój jest istotnym punktem polityki RP" - to z kolei relacja prezydenta Andrzeja Dudy z piątkowej rozmowy.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>