Ukraina. Parlament przyjął ustawę o specjalnym statusie obywateli Polski

Ukraiński parlament zatwierdził ustawę o specjalnym statusie obywateli Polski. Polacy, którzy przyjadą na Ukrainę, będą mogli korzystać z wielu praw, zarezerwowanych dotychczas dla obywateli tego kraju.

Projekt ustawy złożył w Radzie Najwyższej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przyjęte rozwiązanie jest odpowiedzią na specjalny status, jaki uchodźcom wojennym z Ukrainy nadała Polska. Jak czytamy - jest znakiem wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie. Ustawa została przyjęta w ukraińskim parlamencie bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

Zgodnie z nowym prawem obywatele Polski będą mogli przebywać na Ukrainie do 18 miesięcy bez obowiązku dodatkowej legalizacji pobytu. Będą też mogli pracować bez specjalnych pozwoleń, ale też otrzymywać numer ewidencji podatkowej, tak jak obywatele Ukrainy; prowadzić działalność gospodarczą, korzystać w pełnym zakresie z oświaty, służby zdrowia i niektórych świadczeń socjalnych. Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta Zełenskiego. 

Zobacz wideo Prezydenci Duda i Zełenski spotkali się w Kijowie. Tak wygląda polityczna przyjaźń

Wojna w Ukrainie. Armia rosyjska zaatakowała rakietami Kijów z rejonu Krymu

Ołeksij Hromow, zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego armii Ukrainy, poinformował w czwartek, że armia rosyjska zaatakowała obwód kijowski z rejonu Krymu. - Rano wystrzelono sześć pocisków manewrujących - powiedział Ołeksij Hromow.

Dodał, że celem pocisków manewrujących typu Kalibr była jednostka wojskowa w miejscowości Luteż w obwodzie kijowskim. - Mamy informacje, że jeden budynek został zniszczony, a dwa uszkodzone - powiedzial Ołeksij Hromow. - Ponadto jeden pocisk manewrujący został zestrzelony nad kamieniołomem Buczackim. Wróg odpalił rakiety z wód Morza Czarnego z rejonu przylądka Fiolent - dodał Ołeksij Hromow.

Od rana lipca Rosjanie prowadzili także ataki rakietowe na obwód czernihowski. Zarejestrowano ponad 10 wybuchów, sprawdzane są informacje o ofiarach i zniszczeniach. Nieprzyjaciel ostrzeliwał również obszar przygraniczny. Poinformował o tym szef czernihowskiej administracji Wiaczesław Czaus. 

Od początku lipca rosyjskie wojsko przeprowadziło na Ukrainie 49 ataków rakietowych i 44 lotnicze.

BayraktarPolska zbiórka na Bayraktara. Producent przekaże drugiego drona za darmo

Więcej o: