Dziesiątki milionów dolarów w gotówce wywiezionych z Ukrainy. "Jednorazowo, w walizkach". Śledztwo SBU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi śledztwo ws. nielegalnego wywozu dużych ilości gotówki przez granicę z Węgrami. Chodzi o prawie 30 milionów dolarów, które zostały zapakowane w walizki i przewiezione przy jednokrotnym przekroczeniu granicy.

Sprawa, którą prowadzi SBU, toczy się przeciwko funkcjonariuszom służby celnej, którzy pozwolili na nielegalny wywóz ponad 28 milionów dolarów i ponad miliona euro w gotówce. O śledztwie poinformowano w czwartek. Według ustaleń służb gotówkę przewieziono przez przejście graniczne Łużanka-Beregsurany na granicy z Węgrami w obwodzie zakarpackim.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta
Ta metoda eksportu pieniędzy jest sprzeczna z ukraińskim ustawodawstwem, ponieważ przez "zielony korytarz" (bez deklaracji) można eksportować nie więcej niż 10 tysięcy rubli

- zaznaczają ukraińscy funkcjonariusze cytowani przez "Ukraińską Prawdę". Funkcjonariusze SBU przeprowadzili szereg przeszukań w urzędzie celnym na Zakarpaciu oraz w miejscach zamieszkania oskarżonych w sprawie.

Dmitrij Miedwiediew przedstawił swoją mapę 'rozbioru' UkrainyMiedwiediew pokazał fałszywą wersję mapy Ukrainy i "prezent" dla Polski

"Ukraińska Prawda": Pieniądze przewiozła żona deputowanego

Portal ustalił, że osobą, która przewoziła gotówkę do Węgier, miała być żona ukraińskiego deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Ihora Kotwickiego z Frontu Ludowego.

SBU prowadzi czynności mające na celu ustalenie wszystkich osób, które były zamieszane w nielegalny wywóz. Służby zbierają dowody, które umożliwią postawienie przed sądem wszystkich zaangażowanych w wywóz gotówki osób. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>> 

Więcej o: