Negocjacje z USA ws. wymiany więźniów. Zacharowa i Pieskow komentują, ale szczegółów nie podają

Rosyjscy i amerykańscy urzędnicy prowadzą negocjacje w sprawie możliwej wymiany więźniów, ale nie ma jeszcze konkretnego rezultatu - poinformowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, odnosząc się do doniesień dotyczących wymiany więźniów. Szczegółów negocjacji nie ujawnia również rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

W środę Antony Blinken poinformował, że po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. Sekretarz stanu USA powiedział, że zamierza poruszyć sprawę uwolnienia Amerykanów Brittney Griner i Paula Whelana. - Kilka tygodni temu złożyliśmy propozycję. Nasze rządy wielokrotnie się komunikowały w tej sprawie - podkreślił, nie zdradzając jednak, na czym dokładnie polegała propozycja. 

Jak nieoficjalnie poinformowała telewizja CNN, w zamian za swoich obywateli Stany Zjednoczone chcą oddać Rosjanom skazanego w 2012 roku w USA handlarza bronią Wiktora Buta.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Dmitrij Miedwiediew przedstawił swoją mapę 'rozbioru' Ukrainy Miedwiediew pokazał fałszywą wersję mapy Ukrainy i "prezent" dla Polski

Jest reakcja strony rosyjskiej

W czwartek w tym temacie wypowiedział się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Podkreślił, że takie kwestie są omawiane, ale bez podawania publicznie żadnych informacji. - Zwykle opinia publiczna dowiaduje się, kiedy porozumienia są już realizowane - powiedział. Podkreślił również, że na razie "sfinalizowano żadnych porozumień" i odmówił podania dalszych szczegółów.

Z kolei rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa przekazała, że rzeczywiście rosyjscy i amerykańscy urzędnicy prowadzą negocjacje w sprawie możliwej wymiany więźniów i "nie ma jeszcze konkretnego rezultatu". - Wychodzimy z założenia, że podczas negocjacji należy brać pod uwagę interesy obu stron - stwierdziła.

USA i Rosją dokonają wymiany?

Przypomnijmy, koszykarka Brittney Griner została zatrzymana w lutym na lotnisku Szeremietiewo pod zarzutem posiadania narkotyków. Jak pisał portal sport.pl, w lipcu sportsmenka przyznała się do posiadania  wkładów do e-papierosów z olejkiem haszyszowym, który jest środkiem nielegalnym w Rosji.

Z kolei Paul Whelan w 2020 roku został skazany w Rosji za rzekome szpiegostwo. Administracja USA od początku uważa, że zarzuty wobec amerykańskiego obywatela są sfałszowane. 

Viktor Orban Orban o oskarżeniach: W przypadku takich jak ja rasizm jest wykluczony

Więcej o: