Rosjanie ostrzelali Ukrainę z terytorium Białorusi. Zełenski: Znowu rakietowy terror. Nie poddamy się

Rosjanie ostrzelali rakietami Ukrainę z terytorium Białorusi - poinformowało Dowództwo Operacyjne "Północ" armii ukraińskiej. Do ostrzału doszło w czwartek nad ranem. Część rakiet została zastrzelona przez system obrony przeciwlotniczej.

"Od godz. 5.20 do 6.30 zarejestrowano wystrzelenie ponad 20 pocisków z terytorium Białorusi" - przekazało w czwartek Dowództwo Operacyjne "Północ". Jak dodano, dziewięć rakiet uderzyło w las na terytorium osady Honczarowsk w obwodzie czernihowskim.

"Zadziałał również nasz system obrony przeciwlotniczej" - wskazało Dowództwo Operacyjne "Północ". Podkreślono, że nie ma doniesień o ofiarach. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wojna. W stronę Ukrainy wystrzelono z Białorusi ok. 20 rakiet

"Niespokojny poranek. Znowu rakietowy terror. Nie poddamy się. Nie damy się zastraszyć. Ukraina jest niepodległym, wolnym, niepodzielnym państwem. I tak będzie zawsze" - przekazał rano w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rakiety zostały wystrzelone z lotniska Ziabrauka pod Homlem. Ziabrauka jest główną bazą rosyjską w obwodzie homelskim. W lutym to stamtąd przeprowadzono ataki na Czernihów i Kijów.

Szef kijowskiej administracji wojskowej Oleksij Kuleba poinformował, że w czwartek rano Rosjanie ostrzelali też Wyszogród, jedną z dzielnic Kijowa. Rakiety miały trafić w obiekty infrastruktury miasta. Na razie nie ma informacji o ofiarach. Z kolei w nocy ze środy na czwartek rosyjskie rakiety spadły na Mikołajów na południu kraju.

Zobacz wideo Zobacz także: Ukraińcy dziękują Polsce za broń i pokazują polskie działa Krab w walce

Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa w rejonie Chersonia

Brytyjski wywiad wojskowy w najnowszym raporcie wskazuje, że kontrofensywa sił ukraińskich w rejonie Chersonia nabiera rozpędu.

Ukraińska armia zdobyła przyczółek na wschodnim brzegu rzeki Ingulec w pobliżu okupowanego Chersonia. Jednocześnie siły ukraińskie skutecznie utrudniają uzupełnienie zapasów wojskom rosyjskim, ostrzeliwując linie zaopatrzenia.

W ostatnim czasie ukraińska artyleria zniszczyła lub poważnie uszkodziła trzy mosty na Dnieprze kluczowe dla dostaw rosyjskiego sprzętu i amunicji. Poważnie uszkodzony jest między innymi Most Antonowski niedaleko Chersonia, przez który Rosjanie zaopatrywali swoje siły w tym mieście.

Według wywiadu brytyjskiego siły rosyjskie stacjonujące na zachodnim brzegu Dniepru są poważnie narażone na ataki ze strony Ukraińców. Rosjanie są tam niemal odcięci od dostaw z okupowanych terenów na wschodnim brzegu rzeki.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w czwartkowym komunikacie, że w tej chwili główne wysiłki Rosjan koncentrują się na ustanowieniu pełnej kontroli nad rejonami Ługańska i Doniecka oraz na utrzymaniu zajętych obszarów w pobliżu Chersonia, Charkowa, Zaporoża i Mikołajowa.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: