Nieoficjalnie: Amerykanie chcą oddać Rosjanom handlarza bronią. CNN o szczegółach złożonej oferty

Amerykańska telewizja CNN potwierdziła, że Stany Zjednoczone chcą oddać Rosjanom skazanego w 2012 r. w USA handlarza bronią Wiktora Buta w zamian za dwóch obywateli USA. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że Moskwa nie zareagowała do tej pory na tę propozycję.

- W najbliższych dniach spodziewam się rozmowy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny. Planuję poruszyć kwestię, która jest dla nas najwyższym priorytetem. Uwolnienie Amerykanów: Paula Whelana i Brittney Griner, którzy zostali niesłusznie zatrzymani i muszą mieć możliwość powrotu do domu - ogłosił w środę podczas konferencji prasowej sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Jak dodał Blinken, administracja Stanów Zjednoczonych "kilka tygodni temu położyła na stole istotną propozycję, aby ułatwić uwolnienie Amerykanów".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zapytany o to, czy Amerykanie zaoferowali Rosjanom przekazanie skazanego w 2012 r. w Stanach Zjednoczonych rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta, Blinken stwierdził, że nie może ujawnić żadnych szczegółów.

- Prezydent [Joe Biden - red.] jest gotów podjąć trudne decyzje, jeśli oznacza to bezpieczny powrót Amerykanów - zaznaczył sekretarz stanu. Antony Blinken podkreślił, że Joe Biden "podpisuje się pod każdą propozycją" Departamentu Stanu.

Zobacz wideo Niechlubny rekord Bałtyku. Ma największe martwe strefy na świecie

CNN: Wiktor But "istotną propozycją" administracji USA

Amerykańska telewizja CNN potwierdziła nieoficjalnie, że rzeczywiście "istotną propozycją" amerykańskiej administracji jest przekazanie Wiktora Buta, który dekadę temu został skazany przez nowojorski sąd na karę 25 lat więzienia i 15 milionów dolarów grzywny.

Według CNN propozycja jest efektem wielu tygodni debaty wewnątrz prezydenckiej administracji. Rozwiązaniu ma sprzeciwiać się Departament Sprawiedliwości. Dziennikarze informują, że propozycja, przedstawiona Rosjanom w czerwcu, nie spotkała się do tej pory z reakcją Moskwy.

Paul Whelan jest przetrzymywany w Rosji od czterech lat za rzekome szpiegostwo. W 2020 r. usłyszał wyrok 16 lat więzienia. Z kolei amerykańska koszykarka Brittney Griner została zatrzymana w lutym na lotnisku w Moskwie za posiadanie wkładów do waporyzatora zawierających olej haszyszowy (ekstrakt z marihuany). Gwieździe ligi WNBA grozi do 10 lat więzienia.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: