Wojna w Ukrainie. Ekspert: Rosja wykorzysta manewry wojskowe do przeprowadzenia mobilizacji

Ekspert od wojskowości z Ukrainy ocenia, że Rosja może wykorzystać wojskowe manewry Wostok, aby przeprowadzić ukrytą mobilizację i po przeszkoleniu wysłać rezerwistów na front. Rosyjski resort obrony zapowiedział, że ćwiczenia rozpoczną się 30 sierpnia.

Mychajło Samuś z Centrum Spraw Międzynarodowych, przypomniał w rozmowie z portalem tsn.ua, że "strategiczne manewry odbywają się każdego roku". - Jestem pewien, że w tym roku, pod przykrywką ćwiczeń zostanie przeprowadzona tajna mobilizacja w Rosji - powiedział.

Zobacz wideo Z czego rezygnujemy w dobie inflacji? Sonda

Rosja zapowiada ćwiczenia. Ekspert prognozuje moblizację

Ekspert ocenił, że na ćwiczenia może być wezwanych kilka tysięcy rezerwistów, którzy następnie zostaną wysłani na front. Jak dodał, ćwiczenia prawdopodobnie będą obejmować zadania związane z doświadczeniami wyniesionymi z Ukrainy. 

Ocenił jednocześnie, że Rosjanie mogą mieć problemy z obsadą jednostek ze wschodnich regionów, ponieważ poniosły one duże straty w Ukrainie.  

Resort obrony Rosji ogłosił przeprowadzenie strategicznych manewrów w dalekowschodnich regionach. Będą to pierwsze ćwiczenia od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ćwiczenia Wostok 2022

Manewry Wostok 2022 (Wschód 2022) mają się rozpocząć 30 sierpnia i potrwają do 5 września. Ministerstwo zapowiedziało, że w ćwiczeniach wezmą udział kontyngenty wojskowe innych państw. Nie podano jednak, o jakie kraje chodzi.

Australia. W mieszkaniu znaleziono ciała dwóch sióstr. Mimo śledztwa wciąż nie wiadomo, jak zmarłyAustralia. Znaleziono ciała sióstr. Mimo śledztwa wciąż nie wiadomo, jak zmarły

Analitycy wojskowi są zdania, że każde państwo, które zdecyduje się na udział w manewrach powinno zostać uznane za potencjalnego sojusznika Moskwy w barbarzyńskiej wojnie przeciwko Ukrainie. W ich ocenie, ćwiczenia będą miały wymiar propagandowy. Z jednej strony Kremlowi chodzi o zademonstrowanie siły i możliwości armii, a z drugiej będzie to operacja, która ma odwrócić uwagę od złego stanu rosyjskich sił zbrojnych i ich niepowodzeń w starciu z ukraińską armią.

Poprzednie ćwiczenia Wostok odbyły się w 2018 roku. W ubiegłym roku Rosja przeprowadziła manewry Zapad, w których wzięło udział ok. 200 tys. żołnierzy. 

Recep Tayyip Erdogan i Władimir PutinErdogan ponownie spotka się z Putinem ws. eksportu zboża z Ukrainy

Więcej o: