Wojna w Ukrainie. Rosjanie zestrzelili własny śmigłowiec Ka-52 Aligator. "Kolejny gest dobrej woli"

Agencja Ukrinform poinformowała, że rosyjskie wojsko zestrzeliło swój własny śmigłowiec szturmowy Ka-52. Okupanci omyłkowo zaatakowali własne pozycje w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.

"W południe w okolicy wsi Ołhine trzy śmigłowce Ka-52, które zamierzały zaatakować nasze jednostki, wyrządziły szkody swoim własnym pozycjom. W rezultacie w drodze powrotnej zostały zaatakowane przez rosyjską obronę przeciwlotniczą" - napisało w środę (27 lipca) ukraińskie dowództwo. 

Zobacz wideo Tak wyglądał transport zniszczonych rosyjskich czołgów na wystawę w Warszawie

Wojna w Ukrainie. Rosjanie zestrzelili własny śmigłowiec

Jak dodało dowództwo Południe, Rosjanie w przeprowadzanym przez siebie ataku zestrzelili jeden z trzech śmigłowców - co ironicznie opisano, jako "kolejny gest dobrej woli" ze strony okupanta. Ukraińcy w ten sposób odnieśli się do wcześniejszego oświadczenia Rosjan, którzy twierdzili, że wycofanie swoich wojsk z Wyspy Węży na Morzu Czarnym, która ma ogromne znaczenie strategiczne, była aktem "dobrej woli".

Wojskowi dodali, że ostatniej doby Rosjanie dwukrotnie zaatakowali pozycje ukraińskie śmigłowcami Ka-52, jednak w żadnym z tych ataków nikt nie ucierpiał. Najeźdźcy wykorzystali pociski rakietowe typu Ch-31, które zostały strącone przez obronę przeciwlotniczą. Poza tym Rosjanie zwiększyli liczbę ataków przy wykorzystaniu samolotów Su-32. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent Rosji Władimir PutinUkraina. Rosyjskie rakiety spadły na Charków i Mikołajów

Ka-52 Aligator to jeden z najbardziej nowoczesnych rosyjskich śmigłowców

Ka-52 to rosyjski dwumiejscowy śmigłowiec szturmowy, który znany jest pod kryptonimem "Aligator". Pierwszy projekt śmigłowca powstał w Związku Radzieckim w 1987 roku, jednak sam Ka-52 został zmodyfikowany z projektu Kamowa Ka-50. 

Ka-52 to jeden z najbardziej nowoczesnych śmigłowców w rosyjskiej armii. Jest on zdatny do aktywnego prowadzenia ognia oraz może latać w każdych warunkach pogodowych. Ka-52 jest pierwszym na świecie śmigłowcem operacyjnym z ratunkowym systemem wyrzucania - obaj piloci mogą wydostać się ze śmigłowca przy "wszystkich wysokościach i prędkościach".

Zgodnie z danymi Sił Zbrojnych Ukrainy od początku inwazji Rosjanie stracili już: 

  • 40 070 żołnierzy,
  • 3971 transporterów opancerzonych
  • 1738 czołgów,
  • 883 systemy artyleryjskie,
  • 726 dronów,
  • 222 samoloty,
  • 190 śmigłowców,
  • 117 systemów przeciwlotniczych,
  • 15 okrętów i łodzi,
  • 2847 innych pojazdów. 

Julia została sparaliżowana w wyniku eksplozji w ZaporożuJulia osłoniła syna podczas eksplozji w Zaporożu. Żyje, ale jest sparaliżowana

Więcej o: