Ukraina. Rosyjskie rakiety spadły na Charków i Mikołajów. Ukraińska armia ostrzelała most w Chersoniu

Ukraińskie rakiety spadły w nocy z wtorku na środę na Antoniwski most w Chersoniu. To kolejne takie uderzenie w strategicznie ważną dla Rosjan przeprawę. Tymczasem Rosjanie dokonali kolejnego ataku m.in. na Mikołajów, Charków i Bachmut. Są ranni wśród cywilów.

Ukraiński Sztab Generalny w porannym środowym raporcie informuje o odpartych szturmach Rosjan na kilku odcinkach frontu w obwodzie Donieckim. Rosjanie próbowali też szturmów na południowym odcinku frontu. Tam Ukraińcom udało się odbić z rąk wroga jedną z miejscowości.

Rosyjskie ataki ukraińska armia udaremniła m.in. w pobliżu miasta Siewiersk w okolicach miejscowości Werchnekamianskie. Rosjanie próbują zbliżyć się do miasta Bachmut od południa. Tam działania bojowe trwają w okolicach wsi Kodemy i Semihirja.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rosjanie szturmowali też na południowym odcinku frontu - we wsi Biłohirka na pograniczu obwodów chersońskiego i Mikołajewskiego. Jednocześnie ukraińska armia donosi, że w obwodzie chersońskim udało się jej odbić z rąk wroga wieś Andrijiwka ukraińskie pozycje na całej linii frontu ostrzeliwane są także za pomocą artylerii i samolotów.

"Dziś rano wróg przeprowadził trzy naloty rakietowe na Toreck i jeden na Awdijewkę. W Torecku rakiety trafiły w budynki sektora prywatnego i garaże - nie było ofiar. W Awdijewce oprócz rakiet Rosjanie trzykrotnie użyli artylerii" - przekazał w środę rano szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

"W Bachmucie Rosjanie zaatakowali hotel — według wstępnych informacji są zabici i ranni, trwa akcja ratunkowa" - dodał.

Zobacz wideo Zobacz także: Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Ukraina. Rosyjski atak na Charków i Mikołajów

Rosyjskie rakiety spadły na Charków. W wyniku rosyjskiego ataku na obiekty przemysłowe w w tym mieście rannych zostało sześć osób. To kolejny dzień ataków Rosjan na drugie co do wielkości miasto na Ukrainie.

W środę podobnie jak i we wtorek, rosyjskie wojsko ostrzelało miasto za pomocą rakiet S-300. Rosyjskie rakiety S-300, ale także pociski z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet w nocy i nad ranem spadły też na Mikołajów na południu kraju.

Na zdjęciu: Sabina płacze u boku swojego męża zabitego przez rakietę na targu w Charkowie. 21 lipca 2022Не забувайте про війну, бо вона прийде і у ваш дім

Wojna w Ukrainie. Most w Chersoniu ostrzelany

Tymczasem ukraińska armia celnie ostrzelała most przez rzekę Dniepr w okupowanym przez Rosjan Chersoniu. To kolejne takie uderzenie w strategicznie ważną dla Rosjan przeprawę. Precyzyjne ataki na kontrolowane przez Rosjan mosty mogą otworzyć drogę do ukraińskiego kontrnatarcia na południowym odcinku frontu.

Również rzecznik dowództwa "Południe" ukraińskiej armii Natalia Humeniuk potwierdziła celne uderzenie. Jak zaznaczyła, ukraińskie wojsko dokonało takich uderzeń i były one precyzyjne. Natalia Humeniuk podkreśliła, że ukraińskie siły utrzymują kontrolę ogniową nad strategicznie ważnymi korytarzami transportowymi, które dla wroga mają kluczowe znaczenie.

Most Antoniwski w Chersoniu, ale też m.in. przeprawa w Nowej Kachowce były w ostatnim czasie ostrzeliwane przez ukraińskie wojsko. Precyzyjne uderzenia są możliwe dzięki amerykańskim wyrzutniom HIMARS. Według ekspertów zablokowanie przepraw przez Dniepr umożliwić może Ukraińcom kontrofensywę na południowym odcinku frontu na prawobrzeżną część obwodu chersońskiego.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: