Japonia. Przeprowadzono egzekucję 39-latka, który podczas ataku w 2008 roku zabił siedem osób

Japońskie media poinformowały o wykonaniu pierwszej w tym roku egzekucji. Na karę śmierci skazano 39-letniego mężczyznę, który 14 lat temu zabił siedem osób w tokijskiej dzielnicy Akihabara. Wykonanie kary potwierdziło japońskie ministerstwo sprawiedliwości.

W czerwcu 2008 roku 25-letni wówczas Tomohiro Kato wjechał ciężarówką w tłum pieszych w handlowej dzielnicy Akihabara, zabijając trzy osoby. Po chwili wysiadł z samochodu i rzucił się z nożem na ludzi w pobliżu. Kato zabił kolejne cztery. W wyniku ataku rannych zostało 10 osób.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Japonia: w kilka dni spadło tyle deszczu, co przez miesiąc

Po aresztowaniu 25-latek miał powiedzieć, powiedział, że "miał wszystkiego dość". Śledczy ustalili, że przed atakiem, mężczyzna w internecie poinformował, że zamierza popełnić zbrodnię oraz że jest w złym stanie psychicznym.

Pierwsza egzekucja w Japonii w tym roku

Japoński sąd skazał Kato na karę śmierci w 2011 roku. Wyrok podtrzymał Sąd Apelacyjny, który orzekał w tej sprawie we wrześniu 2012 r. Trzy lata później apelację skazanego odrzucił Sąd Najwyższy Japonii.

To pierwsza egzekucja w Japonii od grudnia ubiegłego roku. Wtedy wykonano egzekucję trzech osób skazanych za morderstwo. Karę wykonano przez powieszenie. W celach śmierci na wykonanie wyroku czeka około stu osób - podaje BBC. Zgodnie z japońskim prawem osadzeni nie są klasyfikowane jako więźniowie, a obiekty, w których przebywają, nie są określane jako więzienia. Skazani mają znacznie mniej praw niż osadzeni w standardowych placówkach. 

Japonia, to obok Stanów Zjednoczonych, jeden z ostatnich uprzemysłowionych i demokratycznych krajów, w których nadal obowiązuje kara śmierci. Popiera ją zdecydowana większość Japończyków. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: